AGC Basın Ödülleri sahiplerini buldu

AGC Basın Ödülleri sahiplerini buldu
banner65

Her sene geleneksel olarak Aydın Gazeteciler Cemiyeti’nin (AGC) düzenlediği basın ödüllerinin 2018 yılı töreni görkemli bir şekilde gerçekleştirildi. Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Atatürk Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve ev sahipliğini AGC Başkanı Semra Şener’in yaptığı törene Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, AK Parti Aydın Milletvekilleri Metin Yavuz ve Rıza Posacı, Adnan Menderes Üniversite Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Evrim Karakoz, Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt’un yanı sıra Aydın iş, ekonomi ve siyaset dünyasından önemli isimler katıldı. Eserleriyle başvuru yapan isimlere katılım belgelerinin verildiği törende, ADÜ Rektörü Aldemir’e de katkılarından dolayı AGC Başkanı Şener tarafından plaket takdim edildi.  

“BİZ OLMAZSAK, SİZ DE OLMAYACAKSINIZ”
Törenin açılış konuşmasını yapan AGC Başkanı Şener, gazeteciliğin kamu adına yapıldığı için ulvi bir görev olduğunu vurgulayarak dördüncü güç olduğunun altını çizdi. Şener, “Güç olma özelliğimizi benimsediğimiz için her türlü güçlüğe göğüs gererek kalemlerimizle yapılanı yapılmayanı, eleştiriyi alkışı sizlerle buluşturuyoruz. İşimizi kamu adına yapan ender işlerden biri olduğu için de size bu meslekle ilgili sıkıntıları anlatırken kendi derdimizi daha az dile getirmeye çalışıyoruz” dedi.  “Bayiden aldığınız bir yerel gazetede, bu memlekete hizmet edenler olarak sizler varsınız” diyen Şener, “Biz olmazsak siz de olmayacaksınız. Bunu bu şekilde anlatırsak çok daha iyi yol kat ederiz. Bize sahip çıkmanızı dile getiriyor. Bize bayilerden her gün yerel gazete alarak sahip çıkarsınız” dedi. 

“GELİRİMİZ AZ, GİDERİMİZ ÇOK”
Gazetelerin giderlerini karşılayamadığını dile getiren ve borçsuzluk belgesinin gazeteleri sıkıntıya soktuğunu belirten Şener, “Vergi borcu nedeniyle Basın ilan kurumundan gelen gelirlere el konuldu ve tamamı vergi dairesine gitti. Bu nedenle gazeteler matbaa ve personel giderlerini ödeyemiyor. Kimse vergi borcunu ödemeyelim düşüncesinde değil ancak bu para kesintisi gelirin 4’te 1’i oranında yapılmalı. Gelirimiz az giderimiz çok” dedi. Şener, bu konuda milletvekillerinden mecliste dile getirmesini rica etti. 

“SORUNLARIMIZ ÇOK BÜYÜK”
Törene katılan konuklardan Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut, sorunların çözümünün yerel basına sahip çıkmaktan geçtiğini belirterek, “Sorunlarımız çok büyük. Durum Ege Bölgesinde farklı değil. Muğla da vahim durumda” dedi. Gazeteciliğin meslek odası olması gerektiğini dile getiren Akbulut, mesleği icra etme konusundaki yeterliliklerin cemiyetler kanalıyla gerçekleşmesi gerektiğini altını çizerken,  24 Temmuz’ların sözde değil özde kutlanması gerektiğini vurguladı. 

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ VURGUSU 
Baro Başkanı Gökhan Bozkurt ise basın özgürlüğü konusuna vurgu yaptığı konuşmasında, Keşke basın sansürün kaldırılışının 111’inci yılını kutlarken, basın özgürlüğü sıralamasında dünyada 157’nci sırada olduğumuzu bilince ve özellikle tutuklu bulunan gazetecilerin durumunu düşününce çok hoş bir tablo karşısında olmadığımızın farkındayım. Gazeteci dostlarımızla konuşmalarımızdan içlerinde bulundukları zorluğu öğreniyorduk ama bugün başkanın konuşmasını dinlerken gerçekten içimiz çok daha fazla karardı. Hep beraber destek olmalıyız ama bizim desteğimiz denizde damla olur. Yerel basını kurtarabilmek için yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğunu göz ardı edemeyiz” diye konuştu. 

ÖDÜL ALANLARA TEBRİK
ADÜ Rektörü Prof. Dr. Aldemir ise doğru bilgiye ulaşmada basının son derece kıymetli olduğunun altını çizerek, ilde yaşananları gece gündüz demeden büyük bir sorumlulukla aktarmak için meşakkatli bir görevin yerine getirildiğini belirtti. Basın ödüllerine layık görülen isimleri tebrik eden Aldemir, “İlimizin kalkınmasında önemli katkılar sunan kıymetli basın mensubu arkadaşlarımın özveri içinde yerine getirdikleri görevlerini bundan sonra aynı duyarlılıkla, basın meslek ilkeleri doğrultusunda, ilkeli, tarafsız bir gazetecilik anlayışıyla yerine getireceklerine inanıyorum” dedi. Aldemir, üniversite olarak ellerinden gelen gayretle basın mensuplarıyla iletişimi güncel tutacaklarının altını çizerken, “Aydın halkının gören gözü işiten kulağı olduğunuz için şahsım ve yönetim adına şükranlarımı sunuyorum” dedi. 

“YASAL DÜZENLEMEYE İHTİYAÇ VAR”
Basın özgürlüğünün kaldırıldığı günün yıl dönümünde Türkiye’de hala basının hala özgürlük anlamında sorun yaşadığını görüyor olmanın üzdüğünü belirten Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Evrim Karakoz ise, “Ulusal basın bir tekelleşme söz konusu. Aynı başlıkla çıkan gazeteler mevcut. Gazeteler artık bir anlamda haber verme değil de algı yönetme anlamında kullanılmaya çalışılıyor. Bir bilgisayar bulup, internet sitesi kurup, internet gazetesi çıkarığını düşünen insanlar var. İnternet yayınlarının düzenlenmesi hakkında kanunda ciddi eksikler var. Bunların bir an önce tamamlanması lazım. Burada yerel basınımız vergisini veriyor, personel çalıştırıyor. İlan almak için belirli zorunlulukları var. Bu zorunlulukların düzenlenmesi noktasında yeni bir yasa düzenlemesine ihtiyaç var” dedi. 

“GAZETE OKUYAN BİR AİLENİN MENSUBUYUM”
Siyasete yerelden başladığının altını çizerek sözlerine başlayan AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı ise, “Ben de gazete okuyan bir ailenin mensubuyum. 70’li yıllarda evimize mutlaka gazete alınırdı. Ekonomik sıkıntımız olmasına rağmen her gün gazete evimize gelirdi. Ekmeği belki evimizde yapardık, çarşıdan almazdık ama o gazete muhakkak okunur, altına notlar düşülürdü. Gelinen noktada her konuda olduğu gibi basında da erozyon oldu. Bunda basının da suçu olduğunu düşünüyorum. Pek inandırıcılık kalmadı. Ulusalda da yerelde de. 6 ay beni met ediyor, 6 ay sonra beni yerden yere vuruyor” dedi. Posası, çoğu gazetecinin mesleğini doğru yapmaya çalıştığını ve belgesi olamayan haberi yapmak istemediğini de sözlerine ekledi. 

“ÖZGÜRCE YAZMAYA DEVAM EDİN”
Basın hürriyetinin çok önemli olduğunu kaydeden Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay da, basının herkesin sesi olduğunu ve iyiyi de kötüyü de söyleyeceğini belirtti. Basın sayesinde vatandaşların öğrendiğini, görmediğini gördüğünü dile getiren Günay, “Özgürce, her hangi bir yönlendirmeden etkilenmeden yazmaya, yorumlayama devam ediniz. Biz elimizden geldiği kadar destek oluruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğunda Mustafa Kemal Atatürk, aleyhinde yazanlar ilgili bile bunları da düzeltecek olan yine basındır demiştir. Bu işi yönlendirmek için kullanan, manipülasyon yapan, algı yönetimi yapan ve sonunda pişman olmayan yönetim yoktur. Yanlış yapmışız deyip size tekrar özgürlüğünüzü, hürriyetinizi verirler” dedi. Bu sene belirlenen ‘Sesimiz olmasanız, sesinizi duymazlar’ sloganını hatırlatan Günay, sloganı çok beğendiğine de konuşmasında yer verdi. 

AGC 2018 YILI BASIN ÖDÜLLERİ

BASIN ÖDÜLLERİ
MESLEKİ ÇALIŞMALARIYLA BAŞARI ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLENLER:

-    YILIN HABERİ: BURHAN CEYHAN – ÖĞRENCİLERİN YOL ÇİLESİ – DHA

-    YILIN GÖRÜNTÜLÜ HABERİ: ABDURRAHMAN FIRAT – “3 KEZ GAZİ OLDU, HER SEFERİNDE GÖREVİNE DÖNDÜ” – TRT

-    YILIN KÖŞE YAZISI: ASUMAN DOKUZLU – ÖNCE YASTIKLARIMIZI AYIRDILAR – ZİRVE GAZETESİ

-    YILIN RÖPORTAJI: ATİLLA DAĞISTANLI – AYDINSPORLULAR ZAMAN TÜNELİNE GİRİN, 52 YIL ÖNCESİNE GİRİYORUZ – HEDEF GAZETESİ

-    YILIN İNCELEME VE ARAŞTIRMA YAZISI: MEHMET ÖZÇAKIR – AYDINLI İLK ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLLER – İNAYDIN DERGİ

AGC TEŞVİK ÖDÜLÜ:
AYDIN YEREL BASIN DA ÇALIŞMALARIYLA, HABER VE YAYINLARIYLA TAKDİR GÖREN YAZAR VE GAZETECİLER 
-    FATMA YAZICI – OLAY AYDIN GAZETESİ
-    KAZIM YÖRÜKÇE – SES GAZETESİ
-    KIVANÇ UĞUR – YENİ KIROBA GAZETESİ 
-    MURAT TAN – HEDEF GAZETESİ 

AGC ÖZEL ÖDÜLLERİ
AYDIN YEREL BASINDA UZUN YILLAR, HİZMET VEREN VE AYDIN İÇİN EMEK HARCAYARAK YAYIN VE KİTAPLARIYLA İLİMİZİ TANITANLAR 
-    AYDIN SARI
-    SÜLEYMAN KASIM ŞENER 
-    BÜLENT ÇAM 
-    İRFAN KARASAKAL 
-    HÜSEYİN DOĞAN 
-    METİN TETİK
-    BEKİR AYGÜL
-    ABDÜLKADİR TURHAN

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2019, 15:32
banner16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER