banner72

Efeler Belediye Başkanı Atay; Biz ölmek zorunda mıyız?

Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay, Germencik’te gerçekleşen jeotermal çalıştayına katıldı.

Efeler Belediye Başkanı Atay; Biz ölmek zorunda mıyız?
banner65

Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay, Germencik’te gerçekleşen jeotermal çalıştayına katıldı. 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın  “Jeotermal Kaynakların Kümülatif Etki Değerlendirilmesi” projesi kapsamında çalıştay düzenlendi. Jeotermal şirketlerinin yoğun olarak faaliyet gösterdiği Germencik’te Türk Burcu Parkı’nda gerçekleştirilen çalıştaya uzmanlar, sivil toplum kuruluşları, üreticiler, vatandaşlar ve kamu görevlileri katıldı.

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, yaptığı açıklamada; “Enerji üretimine asla karşı değiliz. Bizim karşı olduğumuz insanı, inciri, zeytini ve kestaneyi yok eden vahşi elektrik üretimi yapanlardır. Aydın’da  üretimde 35 jeotermal enerji santrali var. Biraz daha santral kurarsanız, biz öleceğiz, kanser olacağız. Siz çok para kazanacaksınız diye biz ölmek zorunda mıyız? Benim ilçe sınırlarım içinde sakın santral ruhsatı alınmasın. Bunun yapılmaması için her türlü çabayı gösterecek bir kamu görevlisiyim. Bunu bir tehdit olarak algılamayın, yaşama isteğimiz olarak algılayın. Biz sağlıklı yaşamak istiyoruz. Buradaki bütün uzman arkadaşlarımızdan profesörlerden birisi çıkıp jeotermallerden çıkan gazlar insan sağlığına ve doğaya zarar vermiyor diyebiliyorsa sözlerimi geri alırım. Eğer demiyorsa yaşam hakkımızı kimseye çiğnetmeyeceğiz” dedi.

Çalıştaya, Kızılcaköylüler çeşitli pankart ve dövizlerle katıldı. Efeler Belediyesi Fen İşleri Müdürü ve Sağlık İşleri Müdürü de çalıştaya katılarak uzmanlarla jeotermal kaynakların insana sağlığına ve çevreye verdiği etkileri konusunda görüşlerini dile getirdi.

banner16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sami uludağ
Sami uludağ - 4 ay Önce

Sayın baskanın sözleri aydin halkininda beklentisidir. Aydinda yaşama gayemiz heredotun aydinda yaşama gayesinden farklı değildir.jeotetmal gerektiği gibi işletme esas ve kurallarına göre yapılmalı reenjeksiyon yerine akışkan yeryüzune çıkartılmamalı deşarj edilmemeli

SIRADAKİ HABER