24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

24 Kasım, otuz yıla yakın bir süredir Türkiye’de öğretmenler günü olarak kutlanıyor. Yanı 1981 yılından bu yana her 24 Kasım Türkiye’de öğretmenler günü olarak kutlanıyor, ancak, öğretmenler her nedense 24 Kasım’larda söylenenlerin hiç birini bugüne dek yaşamlarında ve mesleklerinde görebilmiş değiller.

Öğretmenler aldıkları ücretleri ile geçimlerini zar zor sağlayabiliyor, kendilerini geliştirmeye ve daha donanımlı bir hale gelmelerini sağlayacak bir duruma gelmelerini sağlayacak harcamaları bile yapamayacak durumdalar.

Gelelim öğretmenler gününün nereden geldiğine. Belki bileniniz var bilmeyeniniz var. Türkiye’de öğretmenler günü 1981 yılında, bugünkü yönetim erkini elinde bulunduranların vesayet dediği cunta, ya da darbe yönetimi tarafından oluşturulmuş bir gündür.

Evet, 24 Kasım Atatürk’ün 1928 yılında başöğretmenlik unvanını aldığı gündür. Böyle bir gön öğretmenler günü olarak kutlanmaya değer bir gündür. Ancak, bu günü kutlarken iktidarı ve muhalefeti ile birlikte öğretmenlere imamlardan daha çok değer verildiğinin gösterilmesi gerektiği de bir gerçektir.

Örneğin, geçtiğimiz günlerde Aydın’da bir imam hatip lisesinde yaşananlar sonrasında iktidar cephesiniz sessiz kalması, hatta bu işi sulandırarak geçiştirmeye çalışması, öğretmenlere yapılmış en büyük terbiyesizliktir.

Bu olayda sorun öğrencinin sarıkla sınıfa girmesinden öte, (elbette sınıfa, demokratik ve laik bir ülkede sarıkla girmesi bir sorundur) öğretmene karşı tavrı ve söylemleridir. Bu söylemlere karşı AKP tarafının, başta da eski Aydın milletvekilinin davranışlarının üzücü olmasıdır..

Bugün kalkacak, AKP ve onun yandaşları öğretmenlerimizin günlerini kutlayacaklar. Milletvekilleri, eski milletvekilleri, il ve ilçe başkanları. Peki siz öğretmene yapılan bu saygısızlığı nasıl içinize sindirdiniz bunu açıklayabilecek misiniz?

İşte dostlar, böyle bir ortamda Atatürk’ün öğretmenlerinin günümüzde geldiği son nokta budur. Bu noktaya gelirken de öğretmenlerin bölünmüş, parçalanmış ve bugünkü anlayışın güdümüne girmiş öğretmenlerin de olduğu en acı tarafıdır.

Bu duygu ve düşünceler ile Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı tüm öğretmenlerimizin gününü kutlarım.

Ögretmenlerim, 24 Kasım öğretmenler günününz kutlu olsun.

YORUM EKLE

banner158