Aydın'da 6,7 bin sürücüye ceza yazıldı

Aydın'da 6,7 bin sürücüye ceza yazıldı

Aydın’da yapılan motosiklet uygulamasında 13 bin 506 motosiklet sürücüsü denetlendi. 6757 sürücüye eksikleri ve kural ihlallerinden dolayı para cezası kesildi, 1364 motosiklet trafikten men edildi.

Aydın Valiliğinden yapılan açıklamada, “Yağışlı ve soğuk havaların geride kalarak güneşli ve sıcak havaların yaşanmaya başladığı son günlerde trafikte hızlı ve pratik bir ulaşım aracı olan motorlu bisiklet ve motosikletlerin kullanımı artmaya başlamıştır. İlimizde 132.554 Motosikletin kayıtlı olduğu ve bunun yanı sıra tescile tabi olmayan elektrikli bisikletlerin de kullanımda olduğu değerlendirildiği zaman bu araçların trafikte ciddi bir yer kapladığı anlaşılmaktadır. Elbette bu yoğunluk beraberinde kazaları da kaçınılmaz hale getiriyor. 2019 yılında il genelinde meydana gelen trafik kazalarının %48’i gerekli koruma başlığı ve güvenlik ekipmanı kullanmayan motosiklet ve motorlu bisiklet sürücüleri tarafından gerçekleşirken, bu oran 2020 yılının Nisan ayı itibariyle %44’e düşmüş ve motosiklet kazalarında 3 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir” denildi.

Denetimlerle ilgili rakamların da paylaşıldığı açıklamanın devamında, “Araç yoğunluğunun bulunduğu böyle bir trafik ortamında denetimlerde sıklaştırılarak yerine getirilmektedir. Bir önceki yıl motosikletler üzerinde gerçekleştirilen denetimlerde; 51.557 motosiklet sürücüsü denetime tabi tutulmuş ve 22.131 sürücü tespit edilen eksiklik ve kural ihlalinden dolayı cezai işleme tabi tutulurken 4.260 motosiklet trafikten men edilmiştir. Sürücü belgesi, tescil belgesi ve plaka, kask ve koruyucu gözlük kullanımı ile motosiklet üzerinde yasal olmayan teknik değişiklikler yaparak rahatsız edici egzoz sesine neden olan sürücüler üzerinde bu yıl yapılan denetimlerde 4 aylık süre sonunda; 13.506 motosiklet sürücüsü denetlenmiş ve belirtilen eksiklik ve ihlal nedeni ile 6.757 sürücüye gerekli cezai işlem uygulanırken 1.364 motosiklet de trafikten men edilmiştir. Unutmamalıyız ki trafikte kurallar bizler için var. Kurallara uymak hayatımızı ve trafik düzenini kolaylaştırdığı gibi can ve mal kaybına uğramamıza engel olmaktadır. Motosiklet kullanımı ve kuralların önemi konusunda vatandaşlarımıza gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır. Ancak “Bu Yolda Hep Birlikteyiz” sloganından yola çıkarak motosiklet ve motorlu bisiklet kullanıcılarının da kurallara uyma noktasında üzerlerine düşeni yaparak bizlere yardımcı olmaları gerekmektedir” denildi. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Özlem Savran
Özlem Savran - 2 yıl Önce

Kazaların diğer bir sebebi de karşılıklı saygısızlık. Ne arabaların nede motorcuların birbirine saygısı yok.

liste
SIRADAKİ HABER

banner158