BİR İLK; AYDIN GASTRONOMİ KİTABI

Üzerinde yaşadığımız coğrafyada, yaşam biçimimiz kadar tat duygumuzun vazgeçilmez öğelerini taşıyan yemek kültürümüz yüzlerce yıl kuşaktan kuşağa aktarılarak, bugüne geldi. Ben atalarımızın mirası olan gelenek -görenek ve kültürümüz üzerinde 2006 yılından günümüze çalışıyorum. Gerek yaşadıklarımı gerek yaşayanlardan edindiğim bilgileri köşemde sizlerle paylaşmaktan da oldukça keyif alıyorum.

Benim geleneksel yemeklerimizi yazma hikayem Ulusal bir kanalda Aydın Ticaret Odası yetkilileriyle birlikte Aydın’ın tanıtımı için çıktığım programda Paşa böreğimiz ile İncir tatlısı yaparak başladı. Paşa böreğimizin adını ilk kez duyan ve çok beğenen program sunucularından ve birbirinden kıymetli geri dönüşlerinden sonra aklıma bir yemek kitabı yazma sevdası düştü.  Daha sonra başka bir ulusal kanal, beni pazarda yakaladı ve kapalı pazar yerinde nohutlu kereviz yaptırdı.  İkinci kez televizyondaydım bu kez yarışmaydı ve tadımcılar pazardaki halktı. Yarışmayı kazanmıştım. Giderek sevdam büyüyordu.

Ulusal kanallar kadar yayınevleri konusunda da şanslıydım. Y.K.Y yayınevi editörü Filiz Özden tarafından Aydın Güzelhisar’ı Kitabında bana ayrılan bölümde Aydın Yemeklerinden başlıcalarının hikayelerini yazdım.

Geleneksel Yemek kitabı yazmak zor iştir. Yemekleri araştırmak, pişirmek, sunmak, fotoğraflamak, zaman, profosyonellik ister. Efeler Belediyesi çalışmamı değerlendirir, yemek kitabımı basar düşüncesiyle başladım yazmaya. Kitabımı bitirmemeye yakın pandemi dönemi nedeniyle Efeler Belediyesi Kültür Komisyon dağıldı. Kitabımın basımı kaldı. Çok üzülmüştüm. Ama bir şeyi çok isterseniz Allah yardımcımız olur ya öyle de oldu.

Pandemi döneminin kısıtlı dışarı çıkma yasaklarında Aydın Valiliğinden “Aydın Gastronomisi “ile ilgili bir kitap çalışmasında ekipte olmam konusunda davet aldım. Hemen gittim. O gün İstanbul Gastronomi Derneği kurucusu Sabriye Hanım ve ADÜ Aşçılık programı öğretim Üyesi Dr. Emrah Hocayla tanıştım. AB komisyon ve Dış İlişkiler Koordinatörü Reyhan Hanım’ın Başkanlığında Hayrı Ustanın da bulunduğu ekiple ilk toplantımızı yaptık. 

O günden sonra tam bir yıl üzerinde çalışıldı. Tarifler gönderildi. Benden yemek hikayeleri istendi. O hikayeleri editörümüz Sabriye Hanım yeniden gözden geçirdi. Reyhan hanım o zor dönemde tarifleri annesine bizzat yaptırdı. Hayri Usta mutfağını açtı. Yemek fotoğrafları çekildi. Yüzlerce fotoğrafalar yeniden düzenlendi. Tekrar tekrar incelendi. Ortaya Sayın Valimiz Hüseyin Aksoy’un talimatıyla, Proje Yetkilisi Vali Yardımcımız Mustafa Hulisi Arat’ın ve Aydın Gastronomi Kitabı Yayın koordinatörü Reyhan Gürpınar’ın Başkanlığında, Editör Sabriye Kocabalkan ve Emrah Köksal, Hayrettin Dincil, Havva Çetintürk ve Cansu Öztürk tarifleriyle Aydın’ın ilk gastronomi kitabı çıktı.

Ayrıca, Azize Gülpınar’a, Ümit Başer Alkaç’a, Ayşen Alkaç’a Tolga Çoruh’a SPİ Danışmanlık Turizm Reklam Yayıncılık ‘a Basımı gerçekleştiren matbaa çalışanların da bu kitapda emekleri çok.

Reyhan hanım, mayıs ayında ülkemizin gastronomi uzmanları ve gurmelerinin katılacağı bir lansman gecesi yapılacağının bilgisini verdi. Gelecek nesle adanan bu kültür hizmetinin hayırlı olmasını dilerim.
Havva Çetintürk /Aydın Gastronomisi Yemek Hikayeleri Yazarı 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mualla Madran
Mualla Madran - 1 ay Önce

Tebrikler Havva hanım.

Necat Kaçar
Necat Kaçar - 1 ay Önce

Seninle gurur duyuyorum. Başarıların daim olsun güzel insan.

Hakan Çakaloğlu
Hakan Çakaloğlu - 1 ay Önce

Çalışmalarınız çok güzel aydınımıza böyle bir kitap kazandırdığınız İçin size ve diğer arkadaşlara çok teşekkür ederim

Yalcin Örün
Yalcin Örün - 1 ay Önce

Tebrik ederim. Başarılarınızın devamını dilerim. Şehrimiİn olduğu kadar ülkemiz için de değerli bence. Emeği geçenlere teşekkürler.

Muhammet Ufuk Şentürk
Muhammet Ufuk Şentürk - 1 ay Önce

Tebrikler.

Ali Sefa Küçükboyacı
Ali Sefa Küçükboyacı - 1 ay Önce

Kitabınızı nereden alabilirim

Mehmet Özçakır
Mehmet Özçakır - 1 ay Önce

Marifet iltifata tabidir. .kutlarım..
Ama daha büyük bir başka marifet , yemek yapıp, lise arkadaşlarına tattirmaktir .
Ne zaman geleyim iftara. ?

Zühal PEKAYDIN
Zühal PEKAYDIN - 1 ay Önce

Tebrikler Havva hanım. Kitabınız hayırlı olsun. Kutlarım sizi ????????????

banner158