DİDİM’İN MOR ALTINI

Didim, Apollon tapınağıyla dünyaca tanınan güzide ilçemiz… Deniz ,kum, deniz üçlemesinin dişinda birçok kültüre ev sahipliği yapmış günümüzde  sanat ve kültür alanında ileri adımlarla öne çıkıyor.

İlçenin Belediye Başkanı vizyonu geniş Turizmci A.Deniz Atabay.

13 temmuzda basının  davetli olduğu Lavanta festivaline gittim.  

Birkaç saatin az geldiği bu festival oldukça güzel hazırlanmış. Yiyecek ve içeceklerin festival dışında olması ve güzel çiçek kokularının yiyecek kokusuyla karışmaması ilk dikkatimi çeken noktaydı. Festival alanında yanmış yağ kokusunun olmaması festivale ruh vermiş. İnsanlar rengarenk temiz giysileriyle lavantanın özelliklerine uyum sağlamış. Çiçek seralarında onlarca çeşit renkli çiçekle karşılaşmak, yerlerin çimen olması, sahnede en güzel şarkılarla misafirleri karşılayan Viyonelsel ve Keman sanatçıları,  rengarenk şifonların uçuşması, bir zeytin ağacının oyalarla süslenmesi,lavanta içindeki salıncak, açılan bir köy kapısı, en güzel dekorlardı. Dekoru tamamlayan binlerce ziyaretçi sanki masalsı bir dünyada o anı ölümsüzleştirmek için durmadan fotoğraf çekiyordu.

Belediye Başkanı Sayın Deniz Atabay;Lavantadan başka , buğday ve ayçiçeği ekildiğini,Didim halkıyla beraber alanlara sebzeler dikildiğini,tarıma dayalı üretim yaptıklarını, toprağa geri dönmenin önemini, yaygınlaştırmakla da halka hizmeti  basına verdiği röportajda açıkladı.

Geçtiğimiz yazdan  daha çok (bir milyon ) ziyaretci ağırlayan Didim önümüzdeki yıllarda eminim daha çok ziyaretçinin temmuz takviminde Lavanta şenliklerini görmek üzere yer alacak.

Yaklaşık 30 çeşidi olan lavanta, aromaterapi,parfümeri üretimi ve gıda sanayisinde kullanılıyor. Festivalde lavanta şerbeti içtim. Bunun dışında önümüzdeki yaz lavanta balı, lavanta yağı, lavanta keki, lavanta dondurması, lavantalı kurabiyesi, lavanta kahvesi, lavanta çayı, lavanta toniği de görmek isterim.

Anneannelerimizin, annelerimizin çiçeği lavanta bir sandık köşesinde daima bulunurdu. Hatta esans da satan kolonyacılarımız vardı. Onlardan küçücük şişelerde lavanta esansı alınır , parfüm olarak bileklere sürülürdü. Lavanta kokulu çarşaflar, lavanta kokulu kadınlarımız artık Didim’de.

Tatile çıkanların dilinde de gönlünde de Melih Cevdet Anday’ın,

  •  Bir misafirliğe gitsem. Bana temiz bir yatak yapsalar. Her şeyi, adımı bile unutup, uyusam. Kalktığımda yatağım hâlâ lavanta koksa. Kekikli zeytinli bir kahvaltı hazırlasalar. Nerede olduğumu hatırlamasam. Hatta adımı bile unutsam.” dizeleri vardır.

Bundan sonra temmuz tatil programlarında listelerde Didim yerini alır. 

Didim Belediye Başkanımız Sayın Deniz Atabay, projede yer alan  herkesi gönülden kutluyorum.

havvacetinturk@gmail.com

       

 

      

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nazife Doğarca
Nazife Doğarca - 2 yıl Önce

Havva hocam çok güzel anlatmisiniz gönlüne yüreğinize sağlık.

banner158