DOĞAYI KİRLETMEK CİNAYET VE İNTİHAR YÖNTEMİDİR

İnsanın, diğer bir insanı öldürmesine cinayet, toplumsal ve ruhsal nedenlerin etkisiyle kendi yaşamına son vermesine ise intihar denir. Cinayet ceza hukukuna göre en ağır suçlardan birisidir. Semavi dinler insan öldürmeyi ve intiharı hoş karşılanmamış, cezalandırılması gereken bir hareket olarak görmüşlerdir.

İnsanın, başka birini öldürmesi için hiçbir nedeni olamaz. Yaşamına son vermek için kendine göre nedenleri çok değişiktir. Ruhsal bunalımdan tutun sosyal ve ekonomik sebeplere kadar değişik nedenlere dayanır. İntiharda kullanılan yöntemler çok farklılık gösterir.

Birçok insan cinayet işlemeyi, intihar etmeyi düşünmez, aklından bile geçirmez! Aksine yaşama dört elle sarılır. Yaşama isteğine rağmen çevreyi kirleterek, canlıların doğal ortamlarını yok ederek kendini, soydaşlarını ve diğer canlıları ölüme götürür…

İntihar ettiğinin, hemcinslerini diğer canlıları bilerek ya da istemeden ölümüne yol açtığının farkında bile değildir.  Refah ve bolluk içinde yaşamak, para kazanmak uğruna doğaya ve diğer canlılara, havaya, suya, toprağa yaptıklarının buna yola açtığını anlamamıştır bile.

İnsan refah içinde yaşamak için doğaya neler yaptığının, o refahın nelere mal olduğunun, hangi canlıların ölümüne yol açtığının farkında mı? Birçoğunun farkında olmadığını, farkında olanların ise aldırmadığını görmekteyim. Nasıl mı?

Tarihi süreci incelediğimizde göreceğimiz gibi tarım alanları yok edilerek, ormanlık bölgelerin ağaçları kesilerek kentler kuruldu orada yaşayan canlıların yaşam alanları yok edildi, soylarını tüketildi.

Kurduğu kentlerin evsel atıklarını, kanalizasyon sularını, sanayi atıklarını temizlemeden, arıtmadan denizlere, göllere ve nehirlere akıttı akarsuları ve yeraltı sularını kirletti. Kirli sularda bulunan ağır metal kalıntıları bu sularda yaşayan canlılara, kirli suyla sulanan tarım ürünlerine geçti. İnsanın başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa yakalanmasına neden oldu. O sularda yaşamak ve kirli suyu içmek zorunda kalan canlılar öldü.

Daha fazla besin elde etmek, artan nüfusu doyurmak için bilinçsizce sulak alanları kuruttu. Ziraat mühendisine danışmadan GDO’lu tohumlar, yapay gübre ve zirai ilaç kullanarak toprağı zehirledi.

Sulama suyuna karışan kimyasal maddeler kurutulmaktan kurtulmuş az sayıdaki sulak alanlara, derelere, nehirlere aktı ve suları kirletti, canlı yaşamı tehdit etmeye başladı.

Isınmak, serinlemek dâhil her araçta ve sanayi üretiminde bilinçsizce fosil yakıtlar kullanmaya başladı. Fosil yakıtlardan ortaya çıkan gazlar, filtre edilmeden Atmosfere salındı. Karbondioksit ve sera gazları, Dünyanın ortalama ısının yükselmesine neden oldu ve iklim değişikliğini başlattı…

İklim değişikliği, iklim krizine dönüştü son yıllarda Dünyada olağanüstü doğa olayları görülmeye başladı. Olağanüstü doğa olayları insanları ve canlıları öldürmeye başladı.

Rant uğruna kentlerde ve yerleşim yerlerinde nefes alacak, Oksijen üretecek yeşil alan, ağaç bırakılmadı. Teknolojinin nimetlerinden yararlanırken serinlemek ve ısınmak için kullandığı yöntemlerin kentin ve dünyanın ısısını arttırdığını hiç düşünmedi

Kentleri kirlettiği yetmedi sahilleri, denizleri, yaylaları işgal edip yılda birkaç ay oturacağı evler, devasa oteller, inşa etti, buralara gitmek için yollar yaptı, doğal alanları betonla kapladı, yeşil dokuyu katletti. O sistemde yaşayan canlıların yaşam alanlarını işgal etti.

Çöplerini etrafa attı, fosseptiğini denize akıttı denizi kirletti, Müsilaj oluşmasına ve deniz canlılarını ölümüne neden oldu…

İnsan eliyle doğada yaratılan ve ölümlere neden olan olumsuzluklar saymakla bitmez. İnsan olarak bu olumsuzlukların cinayete ve intihara neden olabileceğinin bilincine varmamız doğayı kirletmeyip, kirletenlere de engel olmamız gerekir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Rauf değirmenci
Rauf değirmenci - 1 yıl Önce

İsmail Bey kardeşim çok faydalı, öğretici yazınızı zevkle okudum. Tebrikler iyi bayramlar diliyorum.

İsmail Türkbay
İsmail Türkbay @Rauf değirmenci - 1 yıl Önce

Teşekkür ederim, iyi bayramlar.

Serdar Karsu
Serdar Karsu - 1 yıl Önce

Sayın Türkbay,
İnsanlarımızı doğa, çevre, kültür, tarihsel değerler ve yaşam haklarından yana bilinçlendirme yazılarınız için, emekleriniz için, sizi yürekten kutluyorum.
Çalışmalarınızın sağlık esenlik içinde devamını diliyorum.
Saygılarımla,
Serdar Karsu

İsmail Türkbay
İsmail Türkbay @Serdar Karsu - 1 yıl Önce

Teşekkür ederim.

banner158