EFELER GASTRONOMİ FESTİVALİ

Aydın Merkez’de, 2014 yılından beri telaffuz edilen adıyla Aydın Efeler ilesinde bugüne dek gerçekleştirilmiş en önemli etkinliklerden biri hangisi diye sorarsanız, derim ki, Efeler Gastronomi Festivali.

Efeler ilçesinde ya da daha önceki adı ile Merkez İlçede böylesi bir festival ya da etkinlik gerçekleştirilmedi. Bırakınız gastronomi festivalini, böylesi Aydın’ı ve Efeler’i (Merkez ilçeyi) tanıtacak, Aydın’ın zeytinyağlılarını Türkiye’ye tanıtacak bir etkinlik gerçekleştirilmedi. Bu anlamda Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay olmak üzere emeği geçenlerin hepsini kutlamak istiyorum.

25-26-27 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen Efeler Gastronomi festivali bir kez daha gösterdi ki, Efeler halkı böyle etkinliklere susamış durumda. Üç gün boyunca Pınarbaşı Mesire Alanı dolu dolup boşaldı. Efeler halkı akın akın festival alanına geldi ve stantlarda tadım yaptı, satış yapan stantlardan alışveriş yaptı. Yemek konusunda verilen seminerlere katıldı, konuşmacılara sorular sordu, bilmedikleri konusunda bilgi sahibi oldu. Her şeyden önemlisi de zeytinyağlılar hakkında geniş bir bilgi eksikliğini giderme şansı buldu.

Benim kuşak iyi hatırlar. Yetmişli yıllarda Aydın’da İncir Festivali düzenlenir ve Pınarbaşı bugünkü gibi dolup taşardı. İnsanlar iki, üç gün boyunca Pınarbaşı’na akın eder ve orada stantları gezer, incir alır, eğlenir güzel bir gün geçirirdi.

Efeler Belediyesi ve Başkan Fatih Atay iyi bir başlangıç yaptı. Efeler Gastronomi Festivali, Aydın ve Efeler için önemli bir adım. Bu adımın kalıcı hale getirilmesi, gelenekselleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Umarım gelecek yıl da aynı festivali gerçekleştiririz. Ondan sonraki yıl ve daha sonraki yıllarda da bu festival gerçekleştirilebilir. Tıpkı Alaçatı Ot Festivali gibi.

Başkan Fatih Atay’ın önümüzdeki süreçte incir ile ilgili bir festival de düzenleyeceğine olan inancım sonsuz. Aydın, Efeler ilçesi artık Türkiye gündeminde yerini almalıdır. Bunu yapacak olanlar da elbette yerel yönetimlerdir.

Efeler ilçesinde, Efeler Halkı’na üç gündür bir festivali yaşatan Başkan Fatih Atay’ı ve ekibine teşekkür ederim. Yeni etkinliklerde buluşmak umudu ile.

Efeler Gastronomi Festivali başlangıç olsun ve Aydın’ın, Efeler’in Zeytinyağlıları tüm Türkiye’yi tanıtılmasına devam edilsin.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nazan Selek
Nazan Selek - 2 yıl Önce

Her cümlesine katılıyorum, Efeler belediyesi????????????

banner158