3 öğretim üyesi dünyanın en iyi bilim insanları listesine girdi

3 öğretim üyesi dünyanın en iyi bilim insanları listesine girdi

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi başarı zincirine yeni bir halka daha ekledi. Üniversite’de görev yapan üç öğretim üyesi Stanford Üniversitesi tarafından hazırlanan dünyanın en önemli bilim insanları listesine girdi.
       
ADÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölüm Başkanı ve Adnan Menderes Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Ethem Aktürk, Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atila Yüksel ve Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Abdullah Akpınar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dünyanın önde gelen üniversitelerinden Stanford Üniversitesi’nce hazırlanan dünyanın en iyi bilim insanlarının yer aldığı listeye girdi. 

Stanford Üniversitesi’nden Dr. John PA Ioannidis ve ekibi tarafından yayımlanan çalışmada, standart atıf göstergeleri temelinde dünyanın en iyi 159.684 bilim insanını kapsayan (ilk %2) bir veri tabanına göre atıf göstergeleri, atıf sayıları, h-indeks değerleri, ortak yazarlıkları ve etki faktörlerine bağlı olarak tablolar oluşturuldu.  Belirtilen bu göstergeler kullanılarak yazarlar bilim insanlarını 22 bilimsel alan ve 176 alt alanda kategorize etti.

Yapılan çalışma sonunda "Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları" listesine Türkiye’den girmeye hak kazanan 857 akademisyen arasına ADÜ öğretim üyeleri Prof. Dr. Ethem Aktürk, Prof. Dr. Atila Yüksel, Dr. Öğretim Üyesi Abdullah Akpınar, dünyanın en iyi bilim insanları listesinde yer alarak hem çalıştıkları üniversitenin hem de Türkiye’nin gururu oldular.

Prof. Dr. Ethem Aktürk, 2019 verilerine dayanarak “Yoğun Madde Fiziği” alanında yapmış olduğu yüksek etki değerine sahip uluslararası yayınlar ve bu yayınlarına yapılan atıflar dolayısıyla dünyanın en iyi bilim insanları listesine dâhil oldu. Dr. Öğretim Üyesi Abdullah Akpınar ise Forestry & Architecture alanında %2’lik dilime giren 24 bin 91 araştırmacı arasında 245’nci sıraya yerleşerek listeye girdi. 

Adnan Menderes Üniversitesi bir açıklama yayınlayarak; PLOS Biology dergisinde yayımlanan “Updated science-wide author databases of standardized citation indicators” başlıklı makaleye göre, dünyanın en iyi bilim insanları sıralamasında yer alan öğretim üyelerini tebrik etti. Bu arada "Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları" başlıklı makaleye internet üzerinde linki üzerinden ulaşılabiliyor.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158