ADÜ Jeotermal Enerji Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürlüğü aktif hale getirildi

ADÜ Jeotermal Enerji Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürlüğü aktif hale getirildi

ADÜ Jeotermal Araştırma Uygulama Merkezi, yeniden yapılanma sürecinin ardından ilk toplantısını 24 Eylül 2020 tarihinde Rektörlük Senato Salonu’nda gerçekleştirdi.

ADÜ Jeotermal Uygulama ve Araştırma Merkezi Aydın’da jeotermal enerjinin verimlilik üzerine etkilerini araştıracak. ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir başkanlığında çalışmalarına hız veren merkez, jeotermal enerji uygulamaları konusunda bilgi birikimine ve deneyimine sahip öğretim üyeleri projeleriyle Aydın’a yapılabilecek katkılara çalışmalarıyla ışık tutacak. Jeotermal enerjinin verimliliği ve üretime katkıları konusunda yapılacak çalışmalarla yerel ve ulusal politikaların oluşumuna katkı sunulacak.

Yenilenebilir enerji kaynakları arasında yerli ve milli bir kaynak oluşu bakımından önemli bir yere sahip olan Jeotermal enerjinin önemli bir çalışma konusu olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Aldemir, yapılacak çalışmalarla enerji bağımlılığı noktasında da büyük katkılar sunulabileceğini belirtti.

Prof. Dr. Aldemir, “Ülkemiz son dönemde özellikle savunma sanayide yerli ve milli bir politika izleyerek nerelere geldiğini görüyoruz. Bu, enerji alanında da olabilir. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nin bu konuda hem heyecanı hem de bunu düşleyen ve bu konuda alın teri dökecek yetenekli akademisyenleri var. Jeotermal gücümüzü bir enerji kaynağının yanında üretime katkı sağlar hale nasıl getiririz? Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Jeotermal Enerji Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürlüğü’nün ortaya koyacağı bilimsel çalışmalar ışığında her türlü bilgiyi sizlerle paylaşacağız. Bu da Aydınımıza ve ülkemize katkı için çıktığımız bu yolda her türlü bilgi kirliliğini de giderecektir.” dedi.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158