LYS ve YKS nasıl yapılacak?

LYS ve YKS nasıl yapılacak?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, her öğrencinin YKS ve LGS sınavına kendi okulunda gireceğini açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, NTV canlı yayınında LYS ve YKS sınavlarına ilişkin açıklama yaptı. Bakan Selçuk, öğrencilerin kendi okullarında sınava gireceğini ve boşluklarda bahçeye çıkabilecklerini açıkladı.

HER ÖĞRENCİ KENDİ OKULUNDA SINAVA GİRECEK
Selçuk'un açıklamalarından satır başları;
"Bu genel normalleşme sürecinde birçok karar alınıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu kararları açıkladı. Bu kararları birçok kurumla istişare yaparak almaktayız. Biz LGS ile ilgili kararlar alıyoruz ve uygulamaya geçiyoruz. YÖK'te YKS ile kararlar alıp uyguluyor. Her öğrencimiz kendi okulunda sınava girecek. Bu LGS tarihinde ilk defa yapılacak birşey. Sınav bilgileri e-okul üzerinden açıklanacak.

Sınav merkezleri dezenfekte edilecek. Öğrencilere maske temin edilecek. Bu zamanda fotoğraflı kimlik kartında zorlanabilir diye fotoğraflı kimlik şartı aramayacağız.
Önümüzdeki günlerde oturma düzeniyle ilgili Bilim Kurulu'nun da çalıştığı bir senaryo var. Bir problem olmayacak, sağlık koşulları dikkat edilerek, Bilim Kurulu'na danışarak bir karar alınacak.

Sınav 2 oturumda olacak. Buradaki boşlukta da öğrencilerimiz okul bahçesine çıkacak. Fakat veliler ile öğrenciler birlikte olamayacak. Sosyal mesafe korunarak öğrencilerimizin hava alması sağlanacak, öğrencilerimizin yanında rehber öğretmenler olacak.
Öğrenciler kendi öğretmenleriyle sınava girmeyecek, özel ve resmi bütün okullarımızdaki öğrenciler kendi okullarında başka öğretmenler eşliğinde sınava girecekler. Sınavla ilgili bir tanıtım videosu da yayınlanacak.
Öğrencilerin 1. dönemdeki konulardan sorumlu olacağı bir sınav hazırladık.LGS ile ilgili öğrencilere her desteği sağlıyoruz.

OKULLARIN AÇILMA TARİHİNİ BAKANLIK OLARAK ALAMAYIZ
Okullar şu tarihte açılacak kararını bakanlık olarak alma durumunda değiliz. Bütün bakanlıklardan görüş alınarak bir karar alınacak. Biz 1 Haziran'da kademeli olarak açılmasını istiyoruz am süreç dinamik. Bizim 1 Haziran için birden fazla planımız var. İnşallah herşey yolunda gider 1 Haziran'da okulları açarız. Ya da kısmi bir açılmaya gidebiliriz. Önümüzdeki haftalarda şartlara bakıcaz, ilgili kuruluşlarla bakıcaz ve değerlendireceğiz.

Bir öğrencimiz, çocuğumuz devamsızlıktan kalmadıysa bir üst sınıfa geçecek fakat sorumlu olarak geçecek."

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158