Nazilli İİBF sermaye piyasasına katkı veriyor

Nazilli İİBF sermaye piyasasına katkı veriyor

Nazilli İİBF  sermaye piyasasına katkı veriyor

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi,  borsa aracı kurumlarına insan kaynağı tedarik ederek sermaye piyasasına büyük katkı sağlıyor.

Ekonominin can damarlarından biri olan sermaye piyasasının gelişmesinin ekonomik açıdan güçlü bir ülke olmanın en önemli anahtarlarından biri olarak görüldüğünü belirten Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Muhasebe Finansman Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Kaderli, “Özellikle son üç yıl da Banka kökenli aracı kurumların en önemlileri içinde yer alan İş Yatırım Menekul Değerler A.Ş ile Garanti Yatırım A.Ş’ye toplamda 20-30 kişi arasında, banka kökenli olmayan aracı kurumlardan Osmanlı Yatırım Menkul Değerler A.Ş ile Gedik Yatırım A.Ş’ye toplamda 40-50 kişi arasında önemli pozisyonlar için insan kaynağı tedarik ederek sektörün ihtiyacını karşıladık. Son 3 yıl içerisinde sektördeki tüm aracı kurumların insan kaynağı ihtiyacı için sağlanan mezun sayısı ise yaklaşık 200-250 kişi aralığında gerçekleşmiştir. Bu sayı bu sektör için oldukça büyük bir rakamı ifade etmektedir.” sözleriyle sektöre katkıları hakkında bilgi verdi.

NAZİLLİ İİBF MEZUNLARI İLE ÖN PLANA ÇIKIYOR
Son 1 yıl içerisinde sermaye piyasası yatırımcı sayısında çok önemli düzeyde bir artış yaşandığını vurgulayan Prof. Dr. Yusuf Kaderli, “Yıllardır 1,1 milyon kişi civarında olan yatırımcı sayısı 2 milyon seviyesine ulaştı. Bu nedenle, bazı aracı kurumlar da çalışan sayılarını artırma yönünde önemli adımalar attı. Aracı kurumlar da borsa alanını bilen ve borsada analiz yöntemlerini uygulayabilen kalifiye personele ihtiyaç duyuyor. Üniversitelerin çok büyük bir bölümünde bu ihtiyacı karşılayacak çalışmalar yapılmıyor. Ancak, Üniversitemiz Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Faküktesi, borsa aracı kurumlarının ihtiyaç duyduğu özelliklere bire bir sahip mezunları ile bu konuda ön plana çıkıyor. Hatta Garanti Yatırım A.Ş’nin 2019 yılı Mayıs ayında ilana çıkarak 15 kişiyi istihdam edeceği ST Programına Türkiye’deki tüm üniversitelerden yaklaşık 7.000 kişi başvuruda bulunmasına rağmen yapılan yazılı ve sözlü mülakatlar neticesinde alınan 15 kişinin 9’u Üniversitemiz mezunu oluyor. Bu istatistik bize ADÜ’nün bu konudaki kalitesini ortaya koymaktadır.” dedi.

Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin başarılarının alt yapısında bu alanda geçmişte yapılan önemli çalışmaların ön plana çıktığını belirten Prof. Dr. Yusuf Kaderli, finans ve aracı kurum sektörünün pasaportu olarak kabul edilen SPK Lisanslama Sicil Belgesini öğrencilere aldırmaya ve onları piyasa şartlarında uygulamalı bir biçimde sermaye piyasası analizlerini gerçekleştirebilecek düzeye getirmek için çalıştığını ifade ederek şunları söyledi: 

“Bu fakülteyi kazanıp finans alanında kariyer yapmak isteyen öğrencilerin üniversite hayatları boyunca sektörde çalışabilecek seviyeye getirebilmek için yoğun eğitimler veriyoruz.  Bu sayede hem Türk Sermaye Piyasasının en önemli aktörleri olan başta aracı kurumlara insan kaynağı konusunda destek sağlıyoruz hem de üniversiteler arası uygulamalı borsa yarışmalarında çok önemli ödülleri Üniversitemize kazandıyoruz.” 

Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Türkiye’de son beş yıl içerisinde gerek bu alanda çok iyi üniversitelerin (Boğaziçi, ODTÜ) gerekse alanının en önemli kurumlarının (İş Yatırım A.Ş, Tefas-Takas Bank) düzenlemiş olduğu toplam 10 borsa yarışmasının tamamında büyük ödülleri  ADÜ'ye kazandırdı.

Bu yarışmalarda ödül alan öğrencilerin isimleri ve yarışma ile ilgili bilgiler şöyle:
1.2016 Yılı, Boğaziçi Üniversitesi, Investimate Yarışması, (Sibel EROCAĞI)
2.2017 Yılı, Boğaziçi Üniversitesi, Investimate Yarışması, (Caner TÜRKMENDAĞ, Furkan GÜLPINAR)
3.2018 Yılı, ODTÜ, Invest It Up Yarışması, (Avni ELVANOĞULLARI, Selahattin Ertürk ÇİFTÇİ)
4.2018 Yılı, Boğaziçi Üniversitesi, Investimate Yarışması, (İbrahim ARGUN, Kemal Ceylan KAYA, Mahmut GİRİŞEN)
5.2018 Yılı, İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Trade Master IX. Yatırım Ligi, (Kerem ÖNAL, Ali DUYMAZ, Simge ÇELİK)
6.2018 Yılı, İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Trade Master X. Yatırım Ligi, (Cevahir BAŞDALAN, Kerem ÖNAL)
7.2019 Yılı, ODTÜ, Invest It Up Yarışması, (Kerem ÖNAL, Cevahir BAŞDALAN)
8.2019 Yılı, Boğaziçi Üniversitesi, Investimate Yarışması, (Ali DUYMAZ, Tevfik OKAY)
9.2019 Yılı, İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Trade Master XII. Yatırım, (Furkan ALDEMİR, Ahmet HAYIRLI, Kerem ÖNAL)
10.2020 Yılı, TKYD ve Takasbank A.Ş., Üniversiteli Fon Sepetim Yarışması. (Mehmet Berkay YILMAZ)

Prof.Dr. Yusuf Kaderli, ADÜSEM bünyesinde Türkiye’nin birçok ilinde Temel Borsa eğitimleri de düzenleyerek Üniversitemiz aracılığıyla bir yılda yaklaşık 1000 kişinin eğitim almasını ve katılımcıların Sermaye Piyasasında analiz bazlı bilinçli işlem yapabilmesini sağlayarak finansal okur yazarlık seviyesinin artmasına önemli katkılar verdi.

ADÜ Nazilli İİBF, 2020 Eylül ayında Türkiye’de ilk defa düzenlenen hem ülkenin her yerinden 250 yatırımcı hem de Sermaye Piyasasının çok önemli isimlerini buluşturduğu  Finans Kamp 2020 adlı organizasyonu ile sektör ve yatırımcılara büyük katkı sağladı. Böylece finans alanında bir marka üniversite olma yolunda emin adımlar ile ilerlemektedir.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158