Özdemir: KPSS’deki şaibeler derhal aydınlatılmalıdır

Özdemir: KPSS’deki şaibeler derhal aydınlatılmalıdır

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen KPSS sınavları ile ilgili olarak iddia edilen soruların önceden bilindiği ile ilgili iddialar üzerine bir açıklama yapan Eğitim-İş Aydın Şube Başkanı Şaban Özdemir: “KPSS’deki şaibeler derhal aydınlatılmalıdır” dedi.

ÖSYM’nin yıllardır tartışılmayan bir sınav yapamadığını ve bu konuda sürdürülebilir bir istikrar yarattığını belirten Egitim-İş Aydın Şube Başkanı Şaban Özdemir; “Binlerce insanın kamuda çalışabilmek için aylardır hazırlandığı 31 Temmuz tarihinde 2 oturum şeklinde yapılan 2022 KPSS, çok vahim iddialarla gündeme gelmektedir.

Sosyal medyada da paylaşılan iddialara göre, KPSS’deki onlarca soru, bir yayınevinin aylar önce yayımladığı deneme testleriyle bire bir aynı çıkmıştır. 

Sadece soruların değil, cevap şıklarının bile tamamen aynı olduğuna yönelik iddialar ve fotoğraflar, adil bir sınav uman yurttaşlarda infial yaratmıştır. Yüzlerce aday konuya ilişkin CİMER’e şikayette bulunduğunu belirtirken, onlarcası da dava açacağını ilan etmiştir.  
Henüz uzak olmayan bir geçmişte, sınav sorularının FETÖ mensuplarına sızdırıldığı, sızdıranların değil bu hırsızlığı ifşa edenlerin yargılandığı düşünüldüğünde, ne yazık ki bu vahim iddiaların imkansız olduğunu söylemek mümkün olmamaktadır.” ifadelerini kullandı.
ÖSYM’nin kafasını kuma gömmek yerine kamuoyuna somut yanıtlar vermesi ve şaibeleri aydınlatmasının şart olduğunu vurgulayan Özdemir açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Yeni mezunundan öğretmenine, doktorundan avukatına kadar kamuda çalışmak isteyen her kesimden insanın bir umutla girdiği KPSS, adayların donanım ve birikimini ölçmekten uzak olduğu kadar, güvenirlilikten de uzaktır. Son KPSS de, beraberinde getirdiği iddialarla bunun en güncel örneği olmuştur.

Eğitim-İş olarak; Başöğretmenimizin bize emanet ettiği, ülkenin geleceği olan gençlerimizin umutlarının karartılmasına sessiz kalmayacağımızın altını çiziyoruz. İlgili kurullarımızla KPSS’ye dair her iddiayı kapsamlı biçimde araştırdığımızı ve bu araştırmalarımızın sonucunda iddialar doğrulandığı taktirde hem kamuoyunu bilgilendirme hem de hukuken hesap sorma görevimizi yerine getireceğimizi ilan ediyoruz.

Bugünkü koşulların verdiği suni dokunulmazlıkla hırsızlığa kalkışanlara Eğitim-İş olarak bir tüyo da biz veriyoruz: Kamuda çalışabilmenin torpil ve kopyadan değil, akıl ve alın aklığından; liyakatten geçtiği bir düzen kurulacak ve o düzende bugün ve geçmişte işlenen suçların hesabı sorulacaktır!”

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158