300 bin işsiz üniversiteliye KYK icrası 

300 bin işsiz üniversiteliye KYK icrası 

Üniversite eğitimi aldığı süreçte KYK'den kredi alan ve üniversite sonrası iş bulamayan binlerce genç için icra takipleri üst üste başlatılıyor. İcra takibi yapılan öğrencisi sayısının 300 bini bulduğu öğrenildi. 

Yurt Gazetesi'nin haberine göre; Üniversitede eğitimi hayatını sürdürebilmesi için maddi imkanı olmayan öğrenciler önce devlet bursuna başvuruyor. Burs çok az sayıda kişiye çıkarken, burs çıkamayanlar devlet kredisine başvuruyor. Ancak yüksek faizli bu krediler üniversite bittikten sonra büyük bir külfete dönüşüyor.  

Öğrenciler, üniversitedeyken "nasıl olsa öderim" mantığıyla hareket ederken, yasal faizleri hesaplayamıyor. Gerçekler ise mezuniyetten sonra ortaya çıkıyor. Yüz binlerce üniversite öğrencisi mezun olduktan sonra iş bulamıyor, kimisi kamu kurumlarının sınavlarına kimisi de özel sektöre bel bağlıyor. Bu süreç uzadıkça lisans döneminde alınan kredilerin ödemeleri de sarkmaya başlıyor. 

Her gecikme dönemi için işsiz gençlere faiz uygulayan ve bununla da yetinmeyerek evlerine icra takibi yapan sistem pandemi sürecinde de aralıksız çalışıyor.  

DİPLOMALI İŞSİZ GENÇLERE İCRA TAKİBİNDE PATLAMA 
Üniversiteden mezun olduktan sonra borçlarını ödeyemeyen gençlerin sayısında ise ekonomik krizle birlikte patlama yaşandı. Yaklaşık 5 milyon gencin krediyi ödeyemediği için toplam borcunun üzerine faiz işletilirken, 300 bine yakın işsiz üniversite mezunu için de icra takibi başlatıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nazmi Gülay
Nazmi Gülay - 3 yıl Önce

Yaptığınız işle gurur duyun dünyanın hertarafında camiler yapın,Yardımlar gönderin yandaşların milletin A... koyan üçkağıtçı yandaş müyeahhitlere para yağdırıp vergi borçlarını silin kendi vatan evlatlarınıza mezun olduktan sonra iş bulamayın sonrada okurken verdiğiniz faizli öğrenim kredisini ödeyemedi diye icraya verin yazıklar olsun size insan değilsiniz.

liste
SIRADAKİ HABER

banner158