Bakanlığın açıkladığı listede 1 de Aydınlı var

Taklit ve tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği belirlenen toplam 45 firmaya ait 55 parti ürün kamuoyuyla paylaşıldı. Bu liste içinde 1 tane de aydınlı firma E.A.T Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic.Ltd. Şti. debulunuyor.

Bakanlığın açıkladığı listede 1 de Aydınlı var

Tarım ve Orman Bakanlığı gıdada taklit ve tağşiş yapan işletmeleri  ifşa ettiTarım ve Orman Bakanlığı, taklit veya tağşiş yapıldığı  kesinleşen, aralarında et ve et ürünleri, enerji içeçekleri, süt ve süt ürünleri,  bitkisel yağ ve baharatların yer aldığı 45 firmaya ait 55 parti ürünü kamuoyuna  açıkladı. 

Bakanlığın internet sitesinde yer alan duyuruda, gıda ve gıdayla temas  eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi  kontrol faaliyetlerinin büyük titizlikle yürütüldüğü ifade edildi.

Duyuruda, şu ifadelere yer verildi:
"Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından  yapılan ihbar, şikayet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde  gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. 

Bu bakımdan  tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması  yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır."

Duyuruda, gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığın, yasalarla  verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına  ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız ve büyük titizlikle  sürdürdüğü vurgulandı.

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği  belirlenen toplam 45 firmaya ait 55 parti ürünün listesi, duyuruda yer aldı.

Böylece ilk kamuoyu duyurusunun gerçekleştirildiği 2012'den bu yana  bin 509 firmaya ait 3 bin 356 parti ürün, tüketicilerin bilgisine sunulmuş oldu.

Duyuruda, alkolsüz içecekler, arıcılık ürünleri, baharat, bitki, çay  ve kahve, bitkisel yağ, çikolata ve kakao ürünleri, enerji içecekleri, et ve et  ürünleri, süt ve süt ürünleri ile takviye edici gıdalarda taklit-tağşiş yapıldığı  veya ilaç etken maddesi ilave edildiği belirlenen ürünlerin listesine yer  verildi. Listede, firma adı, marka, ürün adı, uygunsuzluk nedeni ve parti  numaraları sıralandı.

Buna göre, kamuoyuyla paylaşılan alkolsüz içecek ile enerji  içeceklerinde, takviye edici gıda ve çikolata ile kakao ürünlerinde ilaç etken  maddesi bulundu.

Ballarda taklit ve tağşiş yapıldığı belirlenirken, baharatlarda gıda  boyası, bitki, çay ve kahve ürünlerinde de ilaç etken maddesi tespit edildi.

Süt ve süt ürünlerinde ise nişasta, jelatin ve bitkisel yağ  belirlendi.Bitkisel yağlara da farklı tohum yağları katıldığı anlaşılırken,  denetimler sonucu, kırmızı et ve et ürünlerinde at eti, kanatlı eti, sakatat ve  baş eti tespit edildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2020, 01:26
YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158