BDDK açıkladı; 180 gün beklenecek

BDDK açıkladı; 180 gün beklenecek

BDDK'dan yapılan açıklamada, "Kredi ödemelerindeki gecikmelere esneklik tanınarak, gecikmeye giren krediler takip hesaplarına aktarılmadan önce 90 gün yerine 180 gün beklenecek." denildi.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, koronavirüs (COVID-19) nedeniyle vatandaşın ve reel sektörün finansman koşullarını kolaylaştırmak amacıyla tedbir kararları aldı.

BDDK'nın aldığı karara göre, kredi ödemelerindeki gecikmelere esneklik tanınarak, gecikmeye giren krediler takip hesaplarına aktarılmadan önce 90 gün yerine 180 gün beklenecek.
Uygulama ihtiyaç kredilerinin yanı sıra taşıt, konut ve tüketici kredileri ile tüm ticari kredi türlerini kapsıyor.

Yeniden yapılandırılmış kredilerin geri ödemesindeki koşullar için de kolaylık sağlandı. 90 günlük gecikme süresinin 180 güne çıkarılmasına benzer şekilde, bir yıllık izleme süresi içerisinde anapara ve/veya faiz ödemesi otuz günden fazla geciken ya da bu süre içinde bir kez daha yeniden yapılandırmaya tabi tutulan kredilerin Üçüncü Grupta sınıflandırılma şartı kaldırıldı.
Uygulamalar, 31 Aralık 2020'ye kadar geçerli olacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Orhan GÜLÜ
Orhan GÜLÜ - 1 yıl Önce

Çok yerinde bir karar ‼️‼️ Bankalar gereğinden fazla zaten faizini alıyor Biraz esnek olmaları gerekir ‼️ Vatandaş zaten geçim sıkıntısı çekiyor ‼️‼️Hiç olmazsa yapılandırmada ödediğimiz miktar yarı yarıya düşer süre uzar ama ödemeler aksamaz ‼️‼️ Banka Müdürlerinin Biraz Anlayışlı ve Özverili Davranmasını İstiyorum ‼️‼️ İyi Çalışmalar

SIRADAKİ HABER