GEKA’dan Lisanslı Depo Projelerine Büyük Destek

GEKA’dan Lisanslı Depo Projelerine Büyük Destek

Güney Ege Bölgesinin kaynaklarının yerinde ve etkin kullanımını sağlamak ve bölge halkının yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla pek çok projeye destek veren GEKA, desteklerine yenilerini eklemeye devam ediyor.
Güney Ege Kalkınma Ajansı Güdümlü proje desteği kapsamında Aydın’da Pamuk ve Zeytinyağına yönelik iki ayrı Lisanslı Depo Projesi hayata geçirilecek.  
Söke ilçesinde Pamuk Lisanslı Depo, Çine ilçesinde ise Zeytinyağı Lisanslı Depo Tesisi yapılacak.
Aydın Valisi Sayın Hüseyin Aksoy Başkanlığında gerçekleştirilen Güney Ege Kalkınma Ajansı 139. Yönetim Kurulu Toplantısında onaylanan projeler Ajans çalışma programına eklenmek üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına gönderilmiş, Bakanlık tarafından projelere ait bilgi formlarının 2021 Çalışma Programına eklenmesi uygun görülmüştür. 
Bakanlığın ön onayını alan projelerin ayrıntılı fizibilite ve diğer hazırlıkları hızlandırılarak, 2021 yılı sonunda her iki projenin de uygulama aşamasına geçmesi planlanmaktadır.
Sökeli Pamuk Üreticilerinin Depolama ve Saklama Problemi Çözülüyor
Söke’de Pamuk Lisanslı Depo Güdümlü Projesi Hayata Geçiriliyor.
Söke İlçesi, Argavlı Mahallesi’nde yapılacak olan Söke Pamuk Lisanslı Depo Güdümlü Projesi hayata geçirildiğinde Türkiye için önemli bir stratejik tarım ürünü olan Pamuğun, doğal etkenlerden zarar görmeden, sağlıklı ve kaliteli tasnif imkânı ile istenen standartlarda korunması ve pazara arz edilmesi olanaklı hale gelecek.
Yararlanıcı: Söke Ticaret Borsası
Ortaklar: Aydın Ticaret Borsası, İzmir Ticaret Borsası
Proje amacı; Söke İlçesi, Argavlı Mahallesi’nde 73.858 m²’lik arazide; TR32 ve TR31 Bölgelerinde tarım sektöründe faaliyet gösteren pamuk üreticilerinin ve işletmelerinin ürünlerini muhafaza edebilecekleri modern altyapıya sahip işlevsel bir lisanslı depo kurulumu ile Söke ve çevresinin ekonomik gelişimine katkı sağlanmasıdır. 
Bölgenin ve özelde de Söke çevresinin en önemli geçim kaynaklarından biri olan Pamuk ürününün depolanma ve pazarlama koşulları nedeniyle bölge halkı ürünlerini katma değerli hale dönüştürememektedir. Bu deponun kurulumu ile bölge halkı en önemli sorunu olan depolama ve saklama problemlerini çözmüş olacaktır.
Çineli Zeytinyağı Üreticilerinin Depolama Sorununa Büyük Çözüm
Çine’de Zeytinyağı Lisanslı Depo Güdümlü Projesi Hayata Geçiriliyor.
Çine OSB’de yer alan 17 dönümlük arazide yapılacak olan Çine Zeytinyağı Lisanslı Depo Güdümlü Projesi hayata geçirildiğinde sektörün değer zincirinde bulunan tüm aktörlere daha kaliteli ve hijyenik hammadde ve ara mal temini sağlanacak.
Tek başına Türkiye zeytin üretiminin yaklaşık %20’sini karşılayan Aydın ilinde Dünya çapında ödüllü butik işletmeler bulunmasına rağmen zeytinyağı halen eski usul metotlarla depolanmaktadır. Zeytinyağı içerisinde bulunan bileşiklerin insan sağlığına yararlı kalabilmesi için özel koşullarda depolanması gerekmektedir.
Yararlanıcı: Çine Ziraat Odası
Ortaklar: Aydın Ticaret Borsası
Proje amacı: Çine OSB’de yer alan 17 dönümlük arazide; Zeytinyağında kalite ve katma değerin artırılmasına katkı sağlamak amacıyla Çine ilçesinde lisanslı depoculuk modelinin uygulanmasıdır.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158