KOBİ’ler KOSGEB desteği ile dünyaya açılıyor

KOBİ’ler KOSGEB desteği ile dünyaya açılıyor

Yeni açıklanan KOBİ Finansman Destek Programı ile Aydın’daki KOBİ’ler KOSGEB ile dünyaya açılıyor.

KOSGEB’ten destek almış veya alacak girişimcilere finansman desteği vereceklerini belirten Aydın Müdürü Dülger, “İlk defa uygulanacak bu mekanizmayla 50 bin liraya kadar alınan kredinin 10 puanlık finansman maliyetini KOSGEB olarak karşılayacağız. Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya şehit yakını olması durumunda limit, 70 bin liraya çıkacak. Bu da yaklaşık Aydın’da bütün işletmelerde 30 milyon liralık bir kredi hacmi yaratacak. Bununla ilgili de banka müdürleriyle toplantı yapacağız” dedi.

13 Mayıs 2019’da KOSGEB Aydın Müdürü olarak göreve başlayan Sadullah Dülger, KOSGEB’in yeni vizyonu, girişimcilere ve KOBİ’lere sağlanan destekler ve halihazırdaki proje başvurularına ilişkin Aydın Hedef Gazetesi’ne özel değerlendirmelerde bulundu. İşte o açıklamalar;

TEKNOLOJİK ÜRÜNLERE 5 MİLYON TL

Aydın’da katma değerli ve markalı ürünler üretmemiz lazım ve bu anlamda da projeler geliştirmemiz gerekiyor. Eğer bunu geliştirebilirsek, Aydın’ın Türkiye ekonomisinden ve KOSGEB’ten aldığı payı da artırabiliriz. 5 ayda 3 Ar-Ge projesini onayladık. Bir endüstriyel uygulama projesine de revizyon verdik. Üniversite hocalarımıza Teknokent’te, KOSGEB destekli Ar-Ge inovasyon işletmesi kurdurduk. Biz bu yönde de gelişim sağlamaya çalışıyoruz. AR-GE süreci tamamlandığında teknolojik yatırıma dönük destekler vermeye de çalışıyoruz. Ar-Ge sürecinin tamamlanmasının ardından seri üretime dönük teknolojik yatırım yapıldığında 5 milyon liralık teknolojik ürün yatırım destek programından yararlandırabiliyoruz.

İLÇE TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR

İlçelerde düzenlediğimiz toplantılarımızda, yurtdışı pazarlama, girişimcilik ve KOBİ Finansman destek programıyla diğer programlarımızı anlatıyoruz. Bu toplantıların ilkini Nazilli Ticaret Odası işbirliğiyle, ikincisini Kuşadası Ticaret Odası işbirliğiyle ve üçüncüsünü Söke Ticaret Odası ve Söke Genç İş İnsanları Derneği işbirliğiyle yaptık. Çine’de, Çine Esnaf Odası, kaymakamlık ve üniversitemiz ile Buharkent’te de kaymakamlık, belediye ve üniversite işbirliğiyle toplantı yapacağız.

KATMA DEĞERE DÖNÜŞTÜRMELİYİZ

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nin ciddi bir potansiyeli var. Veterinerlik Fakültesi, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü, Alternatif Enerji Kaynakları Bölümü, Tıp Fakültesi, Makine Mühendisliği ve Gıda Mühendisliği gibi bölümlerin tamamı endüstriye entegre olabilen bölümler. Yine Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Kalkınma Ajansı ve kaymakamlıklarla da partner olarak görüşmelerimizi daha da artıracağız. Bizim inciri katma değere dönüştürmemiz lazım. İnciri kiloyla değil, tonla değil, tek tek satmamız lazım. Zeytinyağını mavi bidonlarda değil markalı ve ambalajlı satmamız gerekiyor. Biz bunun desteğini veriyoruz. Örneğin zeytinyağını üret, şişe dolum makinene kadar verelim, destek olalım diyoruz. Yeter ki bize doğru projeyle gelinsin.

300 BİN TL İHRACAT DESTEĞİ

Bizim ihracatla ilgili destek programımız var. İhracata başlamak isteyen bir KOBİ’ye biz 300 bin lira destek veriyoruz. Bunun 210 bin lirası hibe. Bize ihracatla ilgili bir projeyle geliniyor, değerlendiriliyor ve Kurul tarafından kabul edilir ise destekliyoruz. Bir girişimci, nasıl ihracat yapacağını bilmiyorsa, ihracat yapma danışmanlığı desteği dahi alabilir, fizibilite danışmanlığı alabilir. Yanına dış ticaret personeli alabilir. Malının numunesini yurt dışına gönderebilir. Biz bunların sigortasından navlununa kadar destek oluyoruz. Malını yurt dışında tanıtmak için yabancı dilde basılan katalog için bile desteğimiz var. Örneğin yurt dışına fuarlara ve iş gezilerine de gidebilir. Uçak biletine, otel parasına kadar veriyoruz.

ASTIMA İYİ GELEN REÇEL

6 ayda Aydın’daki proje başvurularına 7 milyon 724 bin liralık destek sağladık. Geçen yılki 11 milyon 500 bin liralık desteği bu yıl geçeceğiz. Katma değeri olan marka üretmeye dönük projelere destelerimiz devam ediyor. Örneğin Nazilli’de kozalak reçeli yapan bir girişimcimiz var ve desteklerimizden faydalanıyor. Bu reçel bu zamana kadar yapılmayan bir reçeldi. Astım hastalarına da iyi geliyor. Yine bir diğer girişimcimiz desteklerimiz sayesinde Köşk’te kestane şekeri işletmesi açacak, bir diğer girişimcimiz de incir pestili işletmesi açacak. Ayrıca ilimizde üretilen incir cipsine ve incirli dondurmaya da destek verdik.

KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK

Kadın girişimcilerimizin de zaman zaman proje başvuruları oluyor. Kadın girişimcilerimizi önemsiyor ve kendilerine pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Bir girişimcimizin ürettiği incirli drajeye destek verdik. Biz diyoruz ki ürünler ham satılmasın, katma değere dönüşsün. Aydın’da Koçarlı, Yenipazar ve Karacasu pidesi var ama kimse dondurulmuş pide üretmiyor. Pidecilerimiz bir tesis kursa, gelse KOSGEB’e proje yapsa, biz de buna destek versek güzel olmaz mı? Biz desteğin yanında vizyon da çiziyoruz. Vizyon çizmeye devam edeceğiz ve girişimcilerimizin oluşturduğumuz vizyona göre de hareket etmelerini sağlayacağız.

YENİ FİKİRLERE DESTEK VERİYORUZ

Geçtiğimiz süreçte keçi sütünden mama üretimine de destek olduk. Şimdiyse organik zeytinyağlısını da ürettiler, incir çekirdeğiyağlı keçi sütü de üretilecek. Girişimcilerimize bir yandan da Ar-Ge inovasyon desteği veriyoruz. Yeni buluşlara, yeni fikirlere destek veriyoruz. Aydın’da örneğin balık aşılama projesini bulduk ve bu projeyi de destekledik. Aydın’da birçok balık çiftliği var ancak balık çiftliklerinde bulunan balıkları, amatör bir şekilde ilaçlıyor ve aşılıyorlar. Üniversitede bir akademisyen bunun sistemini geliştirdi. Ar-Ge inovasyon desteğini kabul ettik. Yine bir başka projede tren vagonlarının tekerlerinin söküm takım sistemi ile ilgili başka bir akademisyen de bize bir proje verdi. Bu projeye de biz Ar-Ge desteği sağladık.

HEDEFİMİZ VAR

Verdiğimiz her kuruşun takibini yapıyoruz. Çünkü biz uzmanlarımız vasıtasıyla işletmeye dokunarak, görerek bu başvuruları alıyoruz. Ayrıca müdürlüğümüze çağırıyor ve burada anlatımlarıyla, sunumlarıyla onları dinleyerek destek kararı alıyoruz. Bir üçüncüsü de bazı projelerde akademisyenleri ve bizim uzman arkadaşları da izleyici olarak görevlendiriyoruz. 3 ayda bir bu uzmanlar ve akademisyenler bizlere raporlar sunuyorlar. Her makine teçhizatına yapılacak ödemeden önce uzmanlar işletmeyi ziyaret ediyorlar. İşletmenin faaliyetleri, yaptıklarını inceliyor ve aksaklık gördükleri durumları rapor ediyorlar. Diğer girişimcilik projelerinde yine aynı süreçleri izliyoruz. Bizim bir hedefimiz var. Aydın’daki tüm imalatçı işletmelere gideceğiz.

10 PUANLIK FİNANSMAN DESTEĞİ

KOBİ Finansman Destek Programımız var. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varanktarafından açıklandı. KOSGEB destekli kurulan veya kurulacak işletmelere finansman desteği veriyoruz. İlk defa uygulanacak bu mekanizmayla; 50 bin liraya kadar alınan kredinin 10 puanlık finansman maliyetini KOSGEB olarak biz karşılayacağız. Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya şehit yakını olması durumunda limit, 70 bin liraya çıkacak. Faizinin veya kar payının 10 puanını biz karşılıyoruz. 12 aylık bir kredi çektiğinizi düşünün bankalar 13,75 faiz verdi, 10 puanı biz karşılayacağız ve bu yolla yıllık yüzde 3,75’lik faiz veya kar payı ile kredi çekmiş olacaksınız. 18 aylık bir kredi çektiğinizde bankalar 14 puan faiz verdi, 10 puanı biz karşılayacağız ve bu yolla yıllık yüzde 4 faiz veya kar payı ile kredi çekmiş olacaksınız Bu da yaklaşık Aydın’da bütün girişimci işletmelerde 30 milyon liralık bir kredi hacmi yaratacak. Bununla ilgili de banka müdürleriyle toplantı yapacağız. Onları da bilgilendireceğiz.

ARTIK KOLAYLAŞTI

Aydın’daki girişimcilerimiz gelsinler ve bize başvuruda bulunma konusunda da çekinmesinler. Bizler girişimcilerimize yardımcı olmaya sonuna kadar hazırız. Üretim işletmesi açmaya dönük bize proje sunsunlar, ihracata dönük proje sunsunlar. Çünkü birbirimize mal satarak bir yere kadar gidebiliriz. Bizim global dünyadaki pastadan pay almamız lazım. Dünyaya mal satabilmemiz lazım. Artık mal satımı kolaylaştı. Bir bilgisayarınız varsa e-ticaret platformu yapıyorsunuz. Biz de yazılım olarak buna destek oluyoruz ve zaten buradan mal satıyorsunuz.

Kaynak: Hedef

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158