Merkez Bankası'ndan bankalara ek paket

Merkez Bankası'ndan bankalara ek paket

Merkez Bankası, bugün miktar yöntemiyle düzenlediği 7 Nisan vadeli repo ihalesi ile piyasaya 19 milyar 999 milyon 999 bin 994 lira verdi.

İhaleye 36 milyar 600 milyon liralık teklif geldi. İhalede en düşük, ortalama ve en yüksek basit faiz yüzde 9,75 olurken, en düşük, ortalama ve en yüksek bileşik faiz ise yüzde 10,23 seviyesinde gerçekleşti.
Merkez Bankası dün de piyasaya repo ihalesiyle 17 milyar lira vermişti.
Merkez ayrıca bankalar ve borsa işlemleri için de bazı adımlar attı. MB’nin açıkladığı adımlar şöyle:

-Açık Piyasa İşlemleri portföyü doğrudan alım işlemleri önden yüklemeli gerçekleştirilebilecek, limitler piyasa koşullarına göre güncellenecek.
-Piyasa Yapıcı bankalara, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan satın aldıkları DİBS’leri MB’ye satma olanağı sağlanacak.
-TL ve döviz işlemleri çerçevesinde Varlığa Dayalı Menkul Kıymet ile İpotek Teminatlı Menkul Kıymetlerin teminat havuzuna dahil edilecek.
-Reel sektöre kredi akışının sürmesi amacıyla yürürlüğe konulan hedefli ilave likidite imkanlarında limitler artırılacak.
-Mal ve hizmet ihracatçısı firmaların  finansmana erişimlerini kolaylaştırmak için Türk lirası cinsi ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredisi kullandırılmasına karar verildi. Krediler için toplam 60 milyar lira limit belirlendi. Bu limitin 20 milyar lirası Türk Eximbank, 30 milyar lirası kamu bankaları, 10 milyar lirası ise diğer bankalar aracılığıyla yapılacak kredi kullanımlarına tahsis edildi.

Kaynak: Gazete Duvar

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158