Tarımsal üretim için önlemler

Korona Virüs nedeniyle alınan bir takım önlemlerden tarımsal üretimin aksamasının önüne geçilmesi için gerekli tedbirler alındı.

Tarımsal üretim için önlemler

Aydın Valiliği'nden yapılan açıklamada "İlimiz; tarım potansiyeli yüksek, katma değerli ve stratejik tarım ürünlerine sahiptir. Toplam 16 kalem tarımsal ürün üretiminde Türkiye’de ilk üç sırada yer almaktadır.

Ülkemizde birçok ürünün üretimi bakımından ilk sırada/sıralarda yer alan İlimizde yaşanan küresel virüs salgınının el birliği ile atlatılabilmesi için, Korona Virüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri, İl Pandemi Kurulu ve İl Umumi Hıfzıssıhha Meclis Kararları çerçevesinde tüm üreticilerimizin gerekli tedbirleri alarak hayatın olağan akışı içerisinde rutin tarımsal faaliyetlerine devam etmesi önemlidir." denildi.

Çiftçilerin üretim alanına erişimini kısıtlamayacak ve hasat edilen ürünler ile tarımsal girdilerin pazara ulaşımını engellemeyecek şekilde tarımsal üretimin aksatılmadan yürütülmesini sağlamak için alınan tedbirler şu şekilde:

"-Her türlü tarımsal (hayvancılık, arıcılık, su ürünleri, bitkisel üretim v.b.) faaliyetini yürüten 18-20 yaş aralığında olanlar ile 65 yaş üzerinde olan ve/veya kronik rahatsızlığı bulunan çiftçilerimizin tarımsal faaliyetlerine devam etmeleri ve tarımsal faaliyetlerinin aksamaması için bağlı oldukları muhtarın bilgisi dâhilinde faaliyetlerini yerine getirmeleri, 
 -Tarımsal üretimde önemli bir işgücü sağlayan mevsimlik tarım işçilerinin konaklama ve çalışma alanlarının belirlenen standartlar çerçevesinde düzenlenmesi, 
-Tarımsal girdi (gübre, ilaç, yem, saman, tohum v.b.) veya tarımsal ürün taşıyanlarla, tarımsal makine (biçerdöver, balya makinası, ot biçme makinası, ilaçlama makinası, silaj makinası v.b.) kullanıcılarına gerekli kolaylığın sağlanması,
- Gezginci arıcılık, Göçer hayvancılık yapan üreticilerimize faaliyetlerinde gerekli kolaylığın sağlanması, gibi önemli kararlar alınmıştır.  
Tarımsal üretimin devamlılığı ve gıda arz güvencesi gelecek dönem için büyük önem taşıdığından ihtiyaç duyulması halinde, başta İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri olmak üzere diğer kamu kurum ve kuruluşları nezdinde gerekli tedbirlerin alınmasına devam edilecektir.
 
COVID-19'a karşı Ülkemizin savunma sanayisi siz değerli üreticilerimiz olacaksınız. Birlikten kuvvet, beraberlikten bereket doğar “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” sözü ile hareket ederek siz yeter ki üretmeye devam edin, biz her daim arkanızdayız. Unutmayalım virüse karşı kullanacağımız topla tüfek; ürettiğiniz et, süt, balık, buğday, pamuk, mısır, sebze ve meyvelerdir. 

Aydın Valiliği olarak Devletimiz, Hükümetimiz ve Milletimizle bu zor günleri birlik ve beraberlik içerisinde atlatacağımıza inanıyor, tüm hemşerilerimize her şeyden önce sağlık ve esenlikler diliyoruz."

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158