Elbet bir gün bahar gelecek..  

“Yıllardan bir yıl ama hangi yıl unuttum kış uzadıkça uzamış. Çocuklar burunlarını cama dayamış, ağaçlarda yaprak, yerlerde papatya çiçekleri, havada kuş görebilmek için her yere bakıp durmuşlar. Ama ‘vuvv’ diye esen rüzgardan, bembeyaz kardan başka birşey görememişler. Toprağın altında da ilkbaharı bekleyen çiçekler ha olgunlaştı ha olgunlaşacaklarmış ama kökler yoluyla gelen haberler hep aynıymış. Kış biraz daha uzayacakmış. İlkbahar güneşi yol hazırlığını bitiremedi. O zaman gelincik kırmızı tuvaletinin üstündeki yeşil mantosuna biraz daha sarılıp “bu gidişle giysim buruş buruş olacak” diye dertleniyor; Mini mini mineler mavi başlarını sallayıp biz de bu gidişle daha yukarı çıkamadan donup kalacağız diye üzülüyorlarmış. Öteki çiçekler de üzülüyorlarmış ama daha renklerini seçemedikleri tuvallerini tamamlayamadıkları için o kadar endişelenmiyorlarmış.

Menekşe mor renkte, tarla çiçeği mavi, papatya ortası sarı etekleri beyaz giysilerini yeni yeni bitiriyorlarmış. İçlerinden yalnız biri ne toprak anadan renk seçiyor ne de giysisini ütülüyormuş. Bu çiçeğin bütün düşüncesi bir an önce yeryüzüne çıkmak çiçek masallarında anlatılan çocukları görmekmiş. Ah bir yeryüzüne çıksam diyormuş da başka bir şey demiyormuş. Kış uzadıkça onunda sabrı tükeniyormuş, tabi o yüzden bir gece herkes uyurken yavaşça yerinden kalkmış bir ağacın köklerini izleye izleye toprağın üstüne çıkmaya başlamış. Bütün gece soluk almadan tırmanmış da tırmanmış. Güneşin sarı başı dağın tepesinden görünürken o da başını topraktan dışarı uzatmış. Koca güneş, bembeyaz karlar üstünde bir çiçek görünce şaşırmış kalmış. “Daha uyanamadım galiba” diye gözlerini ovuşturmuş. Daha fazla parlamaya başlamış bütün gece karları savuran rüzgarın da şaşkınlığı ondan az değilmiş.”

Papatyanın hikayesindeki gibi toplum olarak tıpkı baharı bekleyen çocuklar gibiyiz. Tıpkı baharı bekleyen çiçekler, kuşlar gibiyiz. Bekliyoruz, daha refah bir yaşam koşullarına kavuşabilmek için. Bekliyoruz; ekonomi pastasından daha büyük bir dilim alabilmek, pastadan adaletli bir dağılıma katılabilmek için. Bekliyoruz; daha özgür bir ülke için. Ömrümüz beklemekle geçiyor. Demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla yerleştiği bir Türkiye’de yaşama şansını yakalamak için. İnsanların birbirlerine daha hoşgörülü ve saygılı olduğu bir yaşam tarzını yakalayabilmek için bekliyoruz.

Bekliyoruz daha özgür bir basının vücut bulmasını. Bekliyoruz, onun veya bunun yandaşı olmadan sadece gördüklerini yazan, yorumsuz bir biimde okurlarına aktaran bir medyanın yeniden var oluşunu. Bekliyoruz basında üstü örtülü de olsa var olan sansürün son bulmasını. Bekliyoruz, yazdığı haber nedeni ile gazetecilerin ceza almadığı, cezaevlerinde unutulmadığı günleri bekliyoruz. Bekliyoruz, ülkemizde basının yeniden dördüncü güç olduğu günlerin gelmesini.

Umutlarımız kimi zaman kırılsa da hiç bitmiyor, tükenmiyor ve beklemeyi sürdürüyoruz. Bir gün daha güzel günler görebilmek umudu ile bekliyoruz. Elbet bir gün bahar gelecek..

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüz her şeye rağmen kutlu olsun. Elbet bize de bir gün kadar gülecek.

YORUM EKLE

banner158