8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde mücadeleye devam!

Eğitim İş Aydın Şube Sekreteri Funda Akdeniz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile yönetim kurulu adına yaptığı basın açıklamasında “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde mücadeleye devam!” dedi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde mücadeleye devam!

Eğitim-İş Aydın Şube Sekreteri Funda Akdeniz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile yazılı bir basın açıklaması yaptı. Akdeniz yönetim kurulu adına yaptığı yazılı basın açıklamasında 1857 yılında New York’ta t40 bin kadın dokuma işçisinin düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için greve gittiğini anımsatarak “Greve müdahale edilmesi sonucu 129 kadın işçi yanarak öldü. 1910 yılında 2. Enternasyonal Kadın Konferansı’nda, 17 Mart 1970 yılında ise Birleşmiş Milletler tarafından 8 Mart “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak ilan edilmiştir. O günden beri tüm dünyada, 8 Mart Emekçi Kadınların sömürüye, baskıya ve eşitsizliğe karşı öfkelerini haykırdığı mücadele günü olarak anılmaktadır.

Ancak aradan geçen 167 yıla rağmen Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü bir kez daha ayrımcılık ve şiddete karşı eşitlik mücadelesindeki kadınların seslerini duyurma çabalarının gölgesinde kalmaktadır. İktidara geldiği günden bu yana Türkiye'deki demokrasi ortamını giderek daraltan AKP, kuşkusuz en büyük darbelerden birini kadın hakları konusunda vurmuştur.” dedi.

AKP iktidarı boyunca, kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda gerileme yaşandığını ve İstanbul Sözleşmesi'nden imzayı geri çekmek, kadın cinayetlerine karşı etkin mücadele yürütmemek, nafaka ve velayet haklarını erkek lehine düzenlemek, aile içi şiddeti önleyici politikalarda yetersiz kalmak ve laik eğitime saldırmak gibi birçok adım, bu gerilemenin göstergesi olduğunun altını çizen Akdeniz açıklamasını şöyle devam etti:

“Eğitim-İş olarak vurguluyoruz: Kadın-erkek eşitliği, sadece kadınların sorunu değil, uygarlaşmada bir eşiktir. Kız çocuklarının okumalarına ayrıca önem veren, onları sosyal hayata katan, onlara dünya ülkelerinin birçoğundan önce seçme ve seçilme hakkı vererek eşit bireyler olduğunu ilan eden Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyete yakışmayan tabloyu değiştirmek, Cumhuriyet devrimlerini benimsemiş her yurttaşın görevidir.

Bu nedenle taleplerimiz:

• İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanunun etkin bir biçimde uygulanması,

• Kadın cinayetlerine karşı etkin mücadele

• Nafaka ve velayet haklarında kadınların korunması

• Aile içi şiddeti önleyici politikaların güçlendirilmesi

• Laik eğitime ve bilimsel müfredata sahip çıkılması

• Kadınların işgücüne katılımını teşvik edecek politikalar

• Kadınların bedenleri üzerinde kontrol kurmaya yönelik tüm girişimlerin reddedilmesi

• Kız çocuklarının okullaşma oranını artıracak önlemler alınması

• Biz inanıyoruz ki gerçek bir demokrasi, kadın erkek eşitliği sağlanmadan gerçekleşemez.

Kadınların hayatın her alanında ve erkeklerle eşit haklara sahip olduğu, her türlü şiddetin ortadan kalktığı, kadın cinayetlerinin son bulduğu, çocuk yaşta evliliklerin ve çocuk istismarının olmadığı bir dünya için mücadeleyi sürdüreceğiz!

Yeryüzüne barışı, çağdaşlığı, inceliği ve sayısız güzelliği kadınların getireceğine inanıyoruz, yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!”

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158