Atay, Tralleis kazılarına talip oldu

Atay, Tralleis kazılarına talip oldu

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, kentin simgesi niteliğini taşıyan Tralleis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarının Efeler Belediyesi’ne devredilmesi konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı’na çağrıda bulundu

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, Tralleis Antik Kenti’yle ilgili, “Şu anda çok az bir kısmı çıkartıldı. Tiyatrosu, mağaraları, birçok yeri yerin altında. Kazı çalışmaları bakanlık tarafından bize devredilirse, hemen birkaç yıl içinde bunu gün yüzüne çıkaracağız. Şu andaki çalışmayla yanılmıyorsam 90 yıl sonra falan ancak gün yüzüne çıkarılacak” açıklamasında bulundu.

Halk TV ekranlarında gelen ve Serhan Asker’in sunduğu ‘Görkemli Hatıralar’ adlı programın Efeler Belediyesi’nce inşa edilen Prof. Dr. Aziz Sancak Matematik ve Bilim Parkı’nda düzenlenen canlı yayınına katılan Atay, 4 yıla yakın süredir Efeler ilçemizi marka şehir yapma konusunda büyük çaba sarf ettiklerini ve bu konudaki iddialarını sürdürdüklerini dile getirdi.

“EFES’TEN BİLE BÜYÜK”
Tralleis Antik Kenti’nin kuzeyindeki Alatepe Kemeri’nin antik kente su taşıyan bir kemer olduğunu kaydeden Atay, “Tralleis, Triapolis’ten geliyor. Üç kapıdan geliyor. Bu bölgenin en büyük kenti. Şu anda çok az bir kısmı çıkartıldı. Tiyatrosu, mağaraları, birçok yeri yerin altında. Yeni villalar bulundu, 3 villa bulundu, onlar gün yüzüne çıkarıldı. Ama burası Efes’ten bile büyük olup, ticari bir merkez olan bu kentin insanlarla artık buluşmasını istiyoruz. Bize devredilmesini istiyoruz. Kazı çalışmaları bakanlık tarafından bize devredilirse, hemen birkaç yıl içinde bunu gün yüzüne çıkaracağız. Şu andaki çalışmayla yanılmıyorsam 90 yıl sonra falan ancak gün yüzüne çıkarılacak. Bunu da biraz yanlış buluyorum. Bir eleştiri olarak söylüyorum. Şu anda bir tiyatroyu ortaya çıkarsak, orada konserler versek, şu programı tarihi bir yerde yapsak daha anlamlı olacak, daha güzel olacak” ifadelerini kullandı.

“KOPENHAG’DAN KENDİ YUVASINA GETİRECEĞİZ”
Efeler’in turistik ve kültürel açıdan gelişmesini sağlayacak programları yaşama geçirmek istediklerinin altını çizen Atay, “Tabii onların bir kısmını bakanlıkla yapmamız gerekiyor. Dünyada yazılı nota olarak, ikinci yazılı nota olarak Seikilos’un anıtı vardı burada. Mermer taşın üzerinde bir ağıt. O ağıt, cumhuriyetten önce biriler tarafından satıldığı, gönderildiği iddia ediliyor. Yazılı notanın olduğu anıt, Danimarka’da Kopenhag Müzesi’nde. Ben oraya gittim. Seikilos’u buldum ve ona şöyle dedim, ‘Bugün seni ziyarete geldim. Bir dahaki gelişimde seni almaya geleceğim, yuvana, evine götüreceğim’ dedim. Söz verdim. Efeler halkına da söz veriyorum. Değerlerimizi Kopenhag’dan alıp, hep birlikte bir dernek kurarak organize ediyoruz. Buraya kendi yuvasına getireceğiz” görüşlerini aktardı.

Atay, programdaki konuşmasında kadınların istihdam edildiği ve yöresel ürünlerin markalaştığı Tarımsal Ürün Fabrikası’ndan Kitap Kafelere çeşitli alanlarda gerçekleştirdikleri sosyal, kültürel ve ekonomik projelerden de söz etti.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158