Barınaklar doğal yaşam alanı değildir

Barınaklar doğal yaşam alanı değildir

Aydın Barosu Hayvan Hakları Komisyonu yaptığı açıklamada, “İlgili yasaya göre barınaklar geçici bir bakımevidir ve bu yerler hayvanların doğal yaşam alanı değildir” ifadelerine yer verdi.

Aydın Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Gaziantep'te saldırgan köpeklerin saldırmasıyla yaralanan Asiye Ateş'in ardından Cumhurbaşkanı Recep
Tayyip Erdoğan’ın Sokak hayvanlar ile ilgili aldığı kararla ilgili açıklamada bulundu. 

Aydın Barosu Hayvan Hakları Komisyonu adına açıklamayı yapan komisyon Başkan Yardımcısı Nur Pınar Tuncal; “Yaşanan olayın akabinde yine üzücü bir şekilde Sayın Cumhurbaşkanı: “Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil barınaklardır.” şeklinde bir açıklama yapmış ve bu açıklama ile ülkemizin birçok kentinde bazı belediyelerce sokak köpekleri gelişigüzel toplanmaya başlanmıştır. Hayvanları Koruma Kanununda birçok değişikliğin yapıldığı, ülkece hayvan haklarına karşı bilincin arttırılmaya çalışıldığı bir dönemdeyken yaşanan talihsiz bir olay yüzünden bütün sokak köpeklerini cezalandırır gibi toplama eylemlerine girişilmemelidir" dedi.

Bu durumun hukuka ve kanuna aykırı olduğu kadar insanlığa ve insan olmanın gerekliliklerine de aykırı olduğu vurgulayan Tuncal şunları söyledi:
"Cumhurbaşkanı açıklamasında her ne kadar belediyelerin sıcak ve güvenli barınaklar kurması gerektiğini belirtmiş ise de var olan barınak koşullarının hayvanlar için ne kadar olumsuz olduğu aşikârdır. Kaldı ki koşullar hayvanlar için olumlu bile olsa ilgili yasaya göre barınaklar geçici bir bakımevidir ve bu yerler hayvanların doğal yaşam alanı değildir. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 6. maddesine göre; sahipsiz hayvanların belediyeler tarafından kısırlaştırma, aşılama ve rehabilite edilme işlemleri yapıldıktan sonra alındıkları ortama bırakılmaları esastır”

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2021, 17:50
YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158