Çerçioğlu: Adil ve eşit bir yaşam hakkı istiyoruz

Çerçioğlu: Adil ve eşit bir yaşam hakkı istiyoruz

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen ‘kadına şiddet’ temalı ulusal karikatür yarışması kapsamında ortaya konan eserler, Atatürk Kent Meydanı’nda gösterime sunuldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Çerçioğlu, “Adil ve eşit bir yaşam hakkı istiyoruz” dedi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘kadına şiddet’ temalı ulusal karikatür yarışması kapsamında ortaya konan eserler, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde sergilendi. CHP Kadın Kolları Genel Sekreteri Mehtap Yücel ve kurmaylarıyla birlikte alana gelen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, sergiyi gezerek, karikatürleri inceledi.

CHP İl Başkanı Ali Çankır, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, CHP Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Özdemir, CHP Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin ile partililer ve vatandaşlar katıldığı etkinlikte basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Çerçioğlu, “Erkeklerin çizdiklerini çok anlamlı buldum. Gerçekten farkındalığın yüksek olduğu resimler olmuş. Onun için önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Zaten bugün bu sergiyi düzenlememizin en büyük amacı da farkındalığın yüksek olmasıdır. Bunu oluşturmak için yaptık. Açtığımız karikatür yarışmasıyla beraber bunu da fark ettik. Hepimiz çok üzgünüz. Başaklar, Özgecanlar, Münevverler, birçok kadınımız hayatını kaybetti. Ne uğruna? Bugün aramızda yoklar” dedi.

Birçok kadının çocuklarının gözü önünde cinayete kurban gittiğini anımsatan Çerçioğlu, “Birinci dereceden yakınları tarafından katledilenler oldu. Tek amacımız, Türkiye’de yaşayan kadınların geleceğe dair umutla bakabilmesi; adil ve eşit bir yaşam hakkı istiyoruz. Onun için kadın cinayetlerine sadece ‘dur’ demekle yetmiyor. Kanunlarımızı daha ağırlaştırmamız gerekiyor. İyi halden indirim… Kesinlikle yargının da bu konuda tekrar tekrar kararlarını gözden geçirmesi gerekiyor. İyi hal indirimine kesinlikle karşıyız” görüşlerini aktardı.

CHP Kadın Kolları Genel Sekreteri Mehtap Yücel de Aydın Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen etkinliğin çok önemli ve anlamlı olduğuna işaret ederek, "Bu sergiyle görüyoruz ki, serginin amacına uygun olarak öldürülen kadının sayı olmadığını, hepsinin hayatının birer dünya olduğunu görüyoruz. Biraz geride şöyle bir cümle var; ‘Benim neden sokak ortasında öldürülme ihtimali var?’ Bunun çözümü İstanbul Sözleşmesi’nin tekrar gelmesi kadar Türkiye’de bütüncül politikaların, toplumsal cinsiyet eşitliği için politikaların uygulanması gerekiyor. Genel Başkanımız 6 ayda 6 kolaylık diye anlattı. Önce nefes aldıracak politikalar, arkasından bütün Türkiye olarak, dostlarımızla iktidara geldiğimizde bütüncül politikalar uygulayacağız. Şiddeti ancak böyle önleyebiliriz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2021, 21:43
YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158