Ekiz: Kadınlar eve kapatılmaya çalışılmaktadır

Ekiz: Kadınlar eve kapatılmaya çalışılmaktadır

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeni ile yazılı bir basın açıklaması yapan Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Aydın Şube Sekreteri Gülhan Taşkın Ekiz
“8 Mart, tüm dünyada, geçmişten bu yana; fabrikada, tarlada, evde, sokakta toplumsal baskılara, savaşa, sömürüye ve eşitsizliğe boyun eğmeyen, bunların yok edilmesi için uğraşan, direnen kadınların günüdür” dedi.

Türkiye’de popülist ve bağnaz siyasetin, evde, okulda, işyerinde, sosyal yaşamda eşitsizliği körükleyip kadınların hak ve yaşam alanlarının giderek daraltılmaya çalışıldığının altını çizen açıklamasında Ekiz şunları söyledi:
  
“Cumhuriyet kazanımları yavaş yavaş elimizden alınmaktadır. Ülkemiz her gün birkaç kadının öldürüldüğü ve suçluların cezasız kaldığı bir haldedir. Kadınlar her alanda ayrımcılığa uğrayarak eve kapatılmaya çalışılmaktadır. 

Ne yazık ki; cinsiyet eşitliğinde, kadınların eğitime katılımında son sıralarda yer alan ülkemiz, kadına yönelik şiddette ve çocuk gelin sayısında en üst sıralarda yer almaktadır. 

Kadınların yaşadığı bu sorunların sahibi, kaynağı kendileri değil, toplumsal yapıdır.  Çözüm de toplumun her kesiminin bu sorunların farkına varması ve kadın erkek birlikte çalışarak çeşitli önlemler alınmasıdır. Eşitsizliğin kaynağını kurutmak için eğitim gerekmektedir ama sadece eğitim yetmez. Bu bilinçle; 
• Bilimin, demokrasinin ilerlemesi ve toplumsal kalkınma için kadınların her alanda eşit varoluş koşullarının yaratılması,
• Kadınların toplumun temel – eşit öznesi olması, 
• Tüm insanlık üzerindeki sömürünün, baskının ortadan kaldırılması,  
• Kadına yönelik şiddetin son bulması, 
• Siyasette, sanatta, bilimde, hukukta kadınların eşit temsil edilmesi, 
• Laik-bağımsız- eşit-özgür bir ülke,
• Kız çocuklarının ülkenin her yerinde, eğitimin her aşamasında eşit biçimde yer alması için; 
Köy Enstitüleri ruhuyla çalışmaya devam ediyor, kadınların eşit ve özgür olduğu, barış içinde bir ülke için birlikte mücadele edeceğimiz daha çok 8 Martlarımız olsun diyoruz. 
Yaşasın Emekçi Kadınlar!”

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158