AYÇEP’ten kesilen cezalara tepki

AYÇEP’ten kesilen cezalara tepki

Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP) ile Beyköy ve Kuyucular Mahallesi sakinleri, sosyal mesafeye uymama gerekçesiyle kendilerine kesilen idari para cezasını protesto etti. Aydın Adliyesi önünde toplanan kalabalık “Çevre için adalet istiyoruz” diyerek cezalara tepki gösterdi.

Aydın’ın Efeler ilçesine bağlı Kuyucular ve Beyköy Mahallesi’ndeki jeotermal çalışmaları gündemde yerini almaya devam ediyor. Yaklaşık 4 aydır jeotermale karşı mücadelelerine devam eden vatandaşlara geçtiğimiz günlerde sosyal mesafeye uymadıkları gerekçesi ile idari para cezası kesildi. Yaşanan bu durum karşısında harekete geçen köylüler ve AYÇEP üyeleri Aydın Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Konuya ilişkin açıklamada bulunan AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili; “Bu düpedüz yıldırma operasyonudur” dedi.

“Bu cezaların kesilmesi ironiktir”
Jeotermal firmalarının yaptıkları işlemlerinin yasa dışı olmasına rağmen hiçbir idari ceza olmadığının altını çizen Vergili; “Hiçbir yasal veya insani yükümlüğü tanımayan bu uygulama ne yazık ki yetkililer tarafından da cezasız bırakıldığından aynı pervasızlıkla yapılmaya devam edilmesini sağlamaktadır. Bu gelişmeler yetmezmiş gibi tüm yasal süreçler bu şirketlere uygulanmazken, jandarma tarafından halkın tepkiselliğini bir de cezalarla önüne geçmeye çalışılmaktadır. Yaşadığı coğrafyaya, hayata, yetiştirdiği ürünlerine sahip çıkmak isteyen bizlere ve köylülerden 34 kişiye maske kullanmadıkları, sosyal mesafeye uymadıkları gerekçesiyle 3 bin 150 TL ceza kesilmiştir. Tek derdi bu ülkenin geleceğini güzelleştirmek ve üreterek herkesin tok yatmasını sağlamak olan köylü vatandaşlarımızın jeotermal sahasının yakındaki tarlalarında ot çevirmeye ve tarlasını sürmeye gittiğinde bu cezaların kesilmiş olması ironiktir. Bu düpedüz yıldırma operasyonudur” dedi.

“Aydın halkını yıldıramaycaklar”
Yaşanabilir Aydın için mücadelelerinin devam edeceğini sözlerine ekleyen Vergili; “Bu nedenle bugün burada Cumhuriyet Savcılığı'na yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyen yetkililer, halka bu cezayı reva görenler hakkında işlem yapılması için başvuruda bulunuyoruz. Bilinmelidir ki yazılan bu cezalar bizi ve Aydın halkını yıldırmayacaktır. Yaşanabilir bir Aydın yaratıncaya ve doğayla barışık yaşamayı öğreninceye kadar mücadelemiz sürecektir” dedi.

Basın açıklaması öncesinde Aydın İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince sosyal mesafe kurallarına uyularak güvenlik tedbirleri alınırken, açıklamasını yapan köylüler Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçelerini sunmak üzere olaysız bir şekilde dağıldı.

Gerçekleştirilen basın açıklamasına AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili’nin yanı sıra CHP Nazilli İlçe Başkanı Serkan Sevim, İzmir Karaburun Kent Konseyi Temsilcisi Hüsnü Dilli ile Kuyucular ve Beyköylü vatandaşlar katıldı.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158