Aydın'a giriş çıkışlar yasaklandı

Aydın'a giriş çıkışlar yasaklandı

Erdoğan: 20 yaş altı için sokağa çıkma yasağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu geceden itibaren 18 yaş altının da sokağa çıkmasının yasaklandığını duyurdu. Ayrıca aralarında Aydın'ın da bulunduğu 30 büyükşehire giriş ve çıkışlar da yasaklandı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin Basın toplantısında "Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin dahi çok ciddi bir bocalama yaşadığı bu süreçte biz gerçekten sağlam bir duruş sergiliyoruz. Türkiye'deki kovid-19 hastalarının veya bunlara hastalığı bulaştıranların önemli bir bölümünde Avrupa ve Amerika seyahatinin olması düşündürücüdür." vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi.
 
"Batı ülkelerinin sağlık sistemlerinin yeteri kadar kapsayıcı olmaması sebebiyle hastalığın teşhisinde ve tedavisinde yetersiz kaldıkları çok açıktır. 
Türkiye en başından itibaren tüm tedbirleri alarak hastalığın ülkemize girişini geciktirmiştir. Hastalığın ilk defa görülmesinin ardından da ülke genelinde de tespit ve tedaviyi başarılı şekilde yürüttük. 
Şu an itibariyle dünyada salgından etkilenenlerin tespit edilen sayısı 1 milyon 30 bine, ölenlerin sayısı da 55 bine ulaşmıştır. 
Ülkemizde toplamda 20 bin 921 hasta, 425 ölüm, 484 taburcu sayısıyla nüfus ve salgın tehdidi bakımından mukayese edilebileceğimiz ülkelerin tamamından daha iyi bir yerdedir.Salgınla mücadele için gereken temel araçları kendimiz üretiyor olması bizi mutlak dışa bağımlılıktan kurtarmıştır. 
Temel gıda maddelerinin neredeyse tamamında kendi kendimize yeterli olmanın ötesinde net ihracatcı konumunda bulunmamızda ülkemize büyük avantaj sağlıyor. Dolayısıyla Türkiye bu küresel salgına ve onunla başlayan bu krize en hazırlıklı ülkelerden biridir. Tek yapmamız gereken birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sıkı sıkıya sahip çıkarak kurallara harfiyen uymaktır. 
Bilim Kurulumuz hastalığın dünyadaki ve ülkemizdeki gelişimini anbean takip ediyor. Buna göre alınması gereken tedbirler de yine bilim kurulunda belirlenerek hükümetimize iletiliyor. 
Sosyal izolasyon, sosyal mesafe, temizlik gibi temel kurallara uymayanlar olduğunu görüyoruz. Bunun için gönüllü olarak uygulanması gereken kuralları aşamalı olarak zorunlu hale dönüştürmemiz gerekebiliyor. 
Salgınla mücadele çerçevesinde attığımız adımlara bu gece yarısı itibariyle yenilerini ekliyoruz. 
Bilindiği gibi daha önce şehirlerlarası toplu taşımayı izne bağlamıştık. Kendi arabalarıyla yolculuk yapanları da şehir girişlerinde kontrole tabii tutuyorduk. 
Bu gece itibariyle 30 büyük şehri ile akciğer rahatsızlıklarının sık görüldüğü Zonguldak ilimizi belirli istisnalar haricinde araç giriş çıkışına kapatıyoruz. 
Bu şehirlerimize gıda, ilaç ve temizlik malzemesi gibi zorunlu ihtiyaç malzemeleri nakliyle içişleri bakanlığı genelgesinde belirtilen sektörlerin lojistik araçları dışında giriş çıkış yapılamayacaktır. Şehir içinde ve uluslararası taşımacılık yapan araçların transit geçişi devam edecektir. Giriş çıkışı yasağını ilk etapta 15 gün süreyle uygulayacağız. Gerekirse daha da uzatacağız. 
Ülkemizin tamamında daha önce 65 yaş üzerine uyguladığımız sokağa çıkma kısıtlamasını 20 yaş altı için de getirmektir. 
Gece yarısından itibaren 1 Ocak 2000 ve üstü tarihli doğumlular da sokağa çıkamayacaktır. 
Bununla gençlerimizi de çocuklarımızı da ciddi manada kontrol altına, karantina altına almak zorundayız.  
Dışarıya çıkmak zorunda kalan vatandaşlarımız için de yeni bir uygulama başlatıyoruz. Yarından itibaren pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacaktır. 
İnsanların toplu olarak çalışmaya devam ettiği işyerlerinde de benzer tedbirler alınacaktır. 
Türkiye genelinde de insan hareketliliğini azaltmak için gereken tedbirleri almayı sürdüreceğiz."

İŞTE O 31 ŞEHİR

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van, Zonguldak 

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 20:57
YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158