Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti’nden önemli açıklama

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti’nden önemli açıklama

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Eylül ayı toplantısı Kuşadası Gazibeğendi Tesisleri’nde yapıldı. Dokuz  kişilik yönetim kurulu üyelerinden yedi üyenin hazır bulunduğu toplantıya ayrıca Nazilli, Kuşadası ve Didim temsilcileri de katılım sağladı. Önümüzde günlerde meslektaşları için yapılması planlanan faaliyetlerin görüşüldüğü toplantıda, cemiyetten istifa eden iki kişinin istifası kabul edilirken, gazetecilik mesleğini bırakan sekiz üyenin üyeliklerinin düşürülmesine karar verildi.

Aktif olarak mesleği icra eden ve cemiyete üyelik başvurusunda bulunan 32 kişiden 29 kişinin üyeliklerinin kabulüne, 3 kişinin tekrar değerlendirilmek üzere ileriki toplantılara bırakılmasına karar verildi. 2 gazeteci ise gerçeğe aykırı haber yayınladıkları iddiasıyla ihraç edildi. Sosyal medya hesaplarından ve kamuya açık platformlarda meslektaşları hakkında eleştiri ve ithamlarda bulundukları iddia edilen 2 gazeteciye ise kınama cezası verilmesine karar verildi.

Cemiyetten yapılan açıklamada, “Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti’nin asli görevi basının doğru, tarafsız, bağımsız, insancıl ve hesap verebilir ilkelerini korumaktır. Gazeteci dürüst kişiliği ile toplumda örnek olmalı, habercilik anlayışı ile toplumu doğru yönlendirmelidir. ABGC yönetim kurulu ve üyeleri bu tanımların dışında yayıncılık yapan, masumiyet karinesine saygı duymayan, suçluluğu yargı kararıyla sabit olmadıkça herhangi bir kişiyi suçlu ilan edecek şekilde yayın yapan, yargı süreci devam eden davalarda ilgili iddia ve savunmaları adil bir şekilde aktarmayan yayın ve yayıncıları örgütü içinde barındırmamaya kararlıdır” ifadelerine yer verildi.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158