Baro Başkanı Bozkurt: İnsan haklarını korumak görevimiz

Aydın Baro Başkanı Av. Gökhan Bozkurt, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada 2019’da çok fazla insan hakları ihlali yaşandığına vurgu yaparak, “Aydın Barosu olarak ihlallerin karşısındayız” dedi.

Baro Başkanı Bozkurt: İnsan haklarını korumak görevimiz

Aydın Baro Başkanı Av. Gökhan Bozkurt, 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde günün anlam ve önemine vurgu yaparak bu bağlamda gerekenlerin yapılmadığına vurgu yaptı. Bozkurt, “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun, 10 Aralık 1948 tarihinde, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni kabul etmesi, insan haklarının uluslararası düzeyde korunmasına yönelik önemli ilk adım olması nedeniyle, 10 Aralık tarihi bütün dünyada ‘İnsan Hakları Günü’ olarak kutlanmaktadır. Bu yıl itibariyle Bildirgenin 71. yaşı kutlansa da maalesef hem ulusal hem küresel düzeyde insan haklarına yönelik ihlaller çeşitlenerek devam etmektedir” dedi.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 1. maddesine gönderme yapan Bozkurt, “Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar’ ifadesine karşın, pratikte insanların ancak maddi güçleri, etnik kökenleri veya nüfuzları ölçüsünde eşit olduklarını görmezden gelmek mümkün değildir. Zira Ege Denizi’nde can veren bir göçmen çocuğun, Norveçli bir ailenin çocuğuyla pratikte ‘haklar bakımından eşit’ bir hayat geçirdiğine inanmak, maalesef gerçeklere gözümüzü kapatmaktır” ifadelerini kullandı. Gelir adaletsizliğinin bu eşitsizliğin ilk göze çarpan sonucu olduğunu ifade eden Bozkurt, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin tarafı olan ülkemizde ise yapılmak istenen tüm çalışmalara rağmen bireysel hak ve özgürlüklerin gerçek anlamda hâkim kılınamadığına dikkat çekti. 

“2019 YILINDA HAK İHLALLERİ ARTARAK DEVAM ETTİ”
2019 yılında insan hakları ihlallerinin gittikçe arttığını belirten Bozkurt, açıklamasında, “Etkin soruşturma ve kovuşturmaların ancak ve ancak sosyal medyada yeterince kamuoyu oluşturulduğu takdirde yapılması; insanların evlerine ekmek götüremediği için, çocuğuna okul kıyafeti alamadığı için ya da borçlarını ödeyemediği için intihar etmesi; faturasını ödeyemediği için intihar eden insanların cesetleri henüz evlerinden çıkarılmadan elektriklerinin kesilmesi ve buna benzer sayısız örnek gösteriyor ki sosyal adaletsizlik artık yaşam hakkını ihlal edecek düzeye ulaşmıştır. Cinayete kurban giden hemcinsi için adalet arayan kadınların da kadın cinayetlerine kurban gittiğini bu yıl içinde defalarca gördük. Bu şartlar altında 21. yüzyılda en azından yaşam hakkının koşulsuz olarak korunduğunu dahi söylemek mümkün değildir” dedi.

“AYDIN BAROSU OLARAK İHLALLERİN KARŞISINDAYIZ”
Aydın Barosu olarak bağımsız yargının, insan haklarının ayrılmaz bir parçası olduğunun bilincinde olduklarını söyleyen Bozkurt, yaşama özgürlüğünü doğrudan tehdit eden hak ve hukuk ihlallerinin karşısında yılmaz bir nefer olduklarını belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin tarafı olarak, yaşanılan ihlallerin doğrudan ya da dolaylı mahiyette sanığı değil; bilakis karşısında duran, ihlallerle mücadele eden bir anlayış üzerine kurulu olduğunun da altını çiziyoruz” ifadelerini kullandı.

“İNSAN HAKLARINI KORUMAK GÖREVİMİZ”
Bozkurt Baroların görevini hatırlatarak, “İnsan haklarının korunması amacıyla gerekli girişimlerde bulunmak, hak ihlallerinin önlenmesi için hükümetlerin ve yasama organlarının gerekli yasal düzenlemeleri yapmasını talep etmek ve insan hakkı ihlali ile karşılaşıldığı durumlarda gerekli yasal müdahalelerde bulunmak, tüm baroların olduğu gibi Aydın Barosu’nun da kanundan kaynaklanan görevlerindedir” diyerek görevlerinin kapsamını hatırlattı.  Açıklamalarının sonunda herkesin temel hak ve özgürlüklere saygı duyduğu, ayrımcılığın olmadığı, kimsenin ötekileştirilmediği, çağdaş, hukukun üstünlüğüne inanan, düşünce ve ifade özgürlüğünün yaşandığı, insan hakları ihlallerinin hiçbir şekilde yaşanmadığı, birlik, beraberlik, kardeşlik içerisinde bir dünya istediklerini ifade eden Bozkurt 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutladıklarını söyledi. 
Kaynak: Baro olarak ihlallerin karşısındayız.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158