Baro, erteleme kararı ile ilgili dava açtı

Baro, erteleme kararı ile ilgili dava açtı
banner102

Aydın Barosu, genel kurulunun ertelenmesine ilişkin Aydın İl Hıfzıssıhha Kurulu kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açtı.

Aydın İl Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüs tedbirleri kapsamında sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ve kooperatiflerin genel kurullarının önümüzdeki aralık ayına kadar ertelenmesine karar verdi. Alınan karar, 10-11 Ekim'de genel kurul yapmaya hazırlanan Aydın Barosu'na da tebliğ edildi. Tebliğin yapılmasının ardından, Baro'dan yapılan açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararının hukuk dışı olduğu iddia edilerek, kararın yürütmesinin durdurulması ve iptali için Aydın 1. İdare Mahkemesi'nde dava açıldığı ifade edildi.

"İRADEYE İPOTEK KOYULMAYA ÇALIŞILMASIDIR"
Aydın Barosu'nun sosyal medya hesabında, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte yaptığı canlı yayında Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, baroların genel kurullarının nasıl yapılacağı ve usullerinin yasayla belirlendiğine dikkat çekerek, "Kanun, genel kurullarımızın nasıl yapılacağının yanı sıra da tarihlerini de belirlemiştir. Buna rağmen İl Hıfzıssıhha Kurulu kararları ile genel kurullarımızın yapılmasının engellenmesi, ertelenmesi avukatların savunma makamının iradesine ipotek konulmaya çalışılmasıdır, iradesinin çiğnenmeye çalışılması çabasıdır" ifadelerini kullandı.

banner16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER