Başkan Çankır’dan Kadın Hakları Günü mesajı

Başkan Çankır’dan Kadın Hakları Günü mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi Aydın İl Başkanı Ali Çankır, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 86.yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Çankır, “Türkiye'nin demokratikleşmesinin öncülerinden kadınlarımızın kazanımlarını eğitimde, istihdamda, karar alma ve yönetim mekanizmalarında alacağı roller ile daha ileriye taşıması gerekirken ne yazık ki AKP hükümeti döneminde izlenen politikalar ve koyulan engeller ile maalesef gün geçtikçe geriye doğru gitmektedir.

"Bugün, Gazi Mustafa Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleştirilen en önemli devrimlerinin birisi olan kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 86. yıl dönümü kutluyoruz" ifadeleri ile başladığı mesajinda İl Başkanı Çankır şunları söyledi:

"Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra Ulu Önder Atatürk’ün girişimiyle kadınların iktisadi ve sosyal hayata katılmaları yönünde bir dizi değişiklik yapılmıştır. Aile hayatında, devlet yönetiminde ve miras hukukunda erkeklerle eşit haklara sahip olmayan hatta nüfus sayımında bile sayılmayan Türk kadınları, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yapılan düzenlemelerle birçok hakka sahip olmuştur.

Türkiye'nin demokratikleşmesinin öncülerinden kadınlarımızın kazanımlarını eğitimde, istihdamda, karar alma ve yönetim mekanizmalarında alacağı roller ile daha ileriye taşıması gerekirken ne yazık ki Akp hükümeti döneminde izlenen politikar ve koyulan engeller ile maalesef gün geçtikçe geriye dogru gitmektedir.

Yaklaşık 18 yıldır; ‘Arsız, yüzsüz, Kadına şiddet abartılıyor, Ben zaten kadın erkek eşitliğine inanmıyorum, Kadın mıdır kız mıdır bilemem, Kadın ile erkek eşit olamaz; fıtrata aykırı, Kadınlar iş aradığı için işsizlik yüksek, Anası tecavüze uğruyorsa neden çocuk ölsün, günahı ne? Kadınlar için tek kariyer annelik, Türk kadını evinin süsüdür’ diyerek kadınlara karşı olan bakış açısını gözler önüne seren iktidar sahipleri sadece kadını küçümsemekle, hakaret etmekle ve 2. sınıf bir vatandaş olarak görmekten geri kalmamış, her alanda kadına yönelik şiddetin artmasına da sebep olmuşlardır.

Bugün gelinen noktada ender şanslı illerimizden olan Aydın, Türkiye'nin ilk seçilmiş kadın muhtarını seçerek, kadına verilen değerde her zaman öncü olmayı başarmıştır. İlk kadın muhtarımız Gül Esin yaptığı hizmetler ile halen çokça saygı duyulan bir muhtar olarak gönüllerde yer edinmeye devam etmektedir.

İki dönem milletvekilliği ve 2009 yılından bu yana yürütmekte olduğu belediye başkanlığı görevinde yaptığı hizmetler ve çalışmaları ile birçok kadına rol model olmuş, sosyal belediyecilik anlayışı ile birçok kez Türkiye'nin en başarılı belediye başkanı seçilmiş, Aydın denince; sizin Topuklu Efe'niz var dedirtecek kadar çalışkanlığı ve hizmetleri kendini sevdirmiş, ülkemizde takdir kazanmış, kentimizi tanıtmış Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu bu kentin dokularında var olan eşitlik, saygı, sevgi ve kadına verilen değerin en önemli örneklerinden birisidir. Bir kadın belediye başkanı tarafından yönetilen Aydın'da bu konuda çok şanslı ve gurur dolu olduğumuzu belirtmek istiyorum.

Bu derece başarılı bir kadın belediye başkanına sahipken Aydın'da iktidarın temsilcilerinin Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu'na karşı seviyesiz, patavatsız ve hakaret dolu söylemlerini de bir kez kınıyorum. Bu kentin dokusuna yakışmayan AKP milletvekillerinin, ne kadar siyaset sahnesinde farklı görüşlerde olsak da bir kadına söylenmesi hoş olmayan sözleri söylemesinin acizlikten başka bir şey olmadığını bir kez daha belirtmek istiyorum.

Bu vesile ile kadınların hak ettiği değerlere ulaşabilmesi, toplumlara kadın ve erkeği ile eşit vatandaşlar olduğu bilincinin kazandırılması, kadın cinayetlerinin son bulması ve bu konuda biran önce caydırıcı cezaların uygulanması dileklerimle kadınların, yüzlerce yıllık kayıplarını geri kazandıran ve Türkiye’nin aydınlanmasına kapı açan kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilişinin 86. yıl dönümünü kutluyor, ebedi liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha özlem ve minnetle anıyorum."

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158