Başkan Çerçioğlu; Susuzluk bizi yönetmeden, biz suyu yönetelim

Başkan Çerçioğlu; Susuzluk bizi yönetmeden, biz suyu yönetelim

11 CHP’li Belediye Başkanı’nın katılımı ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğinde gerçekleşen Su Zirvesi’nde, her bir başkan manifesto imzalamadan önce söz alarak suyun önemine vurgu yaptı.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun da içinde bulunduğu 11 CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı’nın katıldığı Su Zirvesi, bugün 22 Mart Dünya Su Günü’nde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğinde gerçekleşti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’in moderatörlüğünü yaptığı toplantıda, bütün Büyükşehir Belediye Başkan’ları söz alırken temel olarak her birinin vurgu yaptığı konu aynıydı. Başka bir su yönetiminin mümkün olduğu..

Gerek tarımsal alanda, gerekse kullanılan suların tekrar dönüştürülüp kullanılması anlamında oldukça önemli projelerden bahsedilirken, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’da “Merhaba burada Türkiye nüfusunun yarısından fazlasını temsil eden çok değerli Büyükşehir Belediye Başkanlarım, İl Belediye Başkanlarım, değerli katılımcılar, Kentlerde Sürdürülebilir Su Politikaları Zirvesi’nin ev sahipliğini yapan çok değerli İzmir Büyükşehir Belediye Başkanım çok teşekkür ederim. Burada sizlerle olmaktan çok mutluyum.” diyerek herkesi selamladıktan sonra, orada bulunduğu için ne kadar mutlu olduğunu ifade etti.

SUSUZLUK BİZİ YÖNETMEDEN BİZ SUYU YÖNETELİM
Başkan Çerçioğlu ‘Başka bir su yönetiminin mümkün olmasıyla’ ilgili özellikle şu hususlara özellikle dikkat çekti; “Ben şöyle düşünüyorum doğal su kaynaklarımızı korumalıyız. Özellikle de yer altı kaynaklarımızı, çok ciddi bir şekilde maalesef üzülerek ifade ediyorum, vahşice kullanıyoruz. Özellikle kaçak açılan sondaj kuyularının acilen önlem alınması ve denetimlerin en üst noktada yapılması gerektiğine inanıyorum. Yine tarımda modern sulama sistemlerine geçilmeli ve ürüne göre su sarfiyatı da çok önemli.. Bir desen planlama yapılması gerektiğini düşünüyorum. Son olarak da susuzluk bizi yönetmeden biz suyu yönetelim diyorum.”

Son olarak Su Zirve’sine katılan 11 CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı’nın  oldukça önemli bir konu olan Su yönetimi hakkındaki manifestoyu imzalaması ile zirve son buldu.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158