Başkan Özdemir’den Kadın Hakları Günü mesajı

Başkan Özdemir’den Kadın Hakları Günü mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi Aydın Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir, 5 Aralık 1934 Kadın Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Özdemir, “5 Aralık 1934, Türk kadını için bir dönüm noktasıdır” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan Başkan Özdemir şu ifadeleri kullandı:

"İnsan Topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki; bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki; bir cismin yarısı zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin" diyen Mustafa Kemal Atatürk'ün; kadına verdiği değerinin, devrimlerinin en güzel örneğidir.

5 Aralık 1934 Türk kadını; Fransa ve İtalya'dan 11, Romanya'dan 12, Bulgaristan'dan 13, Belçika'dan 14, İsviçre'den ise 36 yıl önce seçme ve seçilme hakkına sahip oldu. Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önü açıldı. Kadınlar en demokratik haklarına kavuşup, yönetimlerde söz sahibi oldu. Yani kadınlar Akp iktidarıyla var olmadılar, 86 yıldır Mustafa Kemal Atatürk sayesinde meydandalar ve söz sahibiler.

Türkiye'nin seçilmiş ilk kadın muhtarı Aydın’ın Çine ilçesine bağlı Demirdere köyünde  (Karpuzlu ilçemiz) seçilen Gül Esin olmuştur. Karpuzlu ilçemizde yaptığı hizmetlerle gönüllerde yer edinmiş, saygı duyulmuş ve  kadınlarımıza öncü olmuştur. Milletvekili olarak iki dönem biz kadınları Ankara'da temsil eden, daha sonra da 2009' dan bugüne Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı olarak hizmet etmekte olan ve çalışkanlığı ile sadece ilimizde değil tüm Türkiye'de örnek olmuş, cesareti, azmi ve kararlılığı ile bu kente imzasını atmış, 17 ilçede yoksula, garibana el uzatmış, sosyal belediyeciliğin halk ile buluşmasını sağlamış, bugün sadece ilimizde değil tüm Türkiye'de kadınlarımızın rol modeli olmuş, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Özlem Çerçioğlu ile gurur duyduğumuzu bir kadın olarak belirtmek istiyorum. Kadına görev verildiğinde ne kadar başarılı olabileceğinin örneğidir Topuklu Efemiz.

Bugün ülke nüfusunun yarısını oluşturan biz kadınlar yaşamın her alanında kadın ve erkeğin eşit temsil edilmesi için mücadele ediyoruz. Aradan geçen 86 yılda kadınların kazanımlarının daha da ileriye taşınması gerekirken; eğitimde , istihdamda, karar alma ve yönetim mekanızmalarında önümüze konulan engeller nedeniyle hala hak ettiğimiz noktada değiliz. Türkiye'de 596 milletvekilinin 104'ü kadın. Türkiye kadın milletvekili oranında dünyadaki 192 ülke içinden yüzde 17.4 ile 117. sırada bulunuyor. Pek çok Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin gerisinde yer alıyor. Avrupa'da da 37 ülke içinde sondan üçüncü sırada.

Bugün gelinen bu noktada; bütün insanlık tarihi boyunca, tarihin hiçbir döneminde hiçbir lider kadın hakları konusunda Atatürk kadar önsezili ve öngörülü olmamış ve onun kadar uğraş ve mücadele etmemiştir. Kadınlara toplumdaki hak ettikleri eşit vatandaşlık hakkını veren Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü sevgi, saygı ve şükranla anıyorum."

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2020, 22:26
YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158