BİK'ten yeni düzenleme

BİK'ten yeni düzenleme

BİK gazetelerin resmi ilan yükümlülükleri ve fiili satışlarına ilişkin koronavirüs düzenlemesi yaptı ve bu düzenlemelerin 30 Haziran’a kadar geçerli olacağını açıkladı.

Basın İlan Kurumu’nun (BİK) 13 Mayıs 2020 tarihli toplantısında aldığı kararlarda, koronavirüs salgını sırasında gazetelerin fiili satış, teslim yükümlülüğü, kadro sayısı ve benzeri şartları yerine getirmediğini belirterek, bu şartları esnetti. Kararlar Resmi Gazete’de yayınlandı. 

Alınan kararlara göre gazeteler basılı nüshalarını BİK’e haftalık periyotlarla gönderebilecek. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan basın mensupları gazetelerin asgari kadrosundan sayılacak. Filli satışlara ilişkin düşüşler mücbir sebep olarak sayılacak ve filli satış adetlerine getirilen mecburi şartlar uygulanmayacak. Yerel gazeteler aralarında anlaşma yaparak günde en az 2 gazete olacak şekilde yayınlanabilecek. Örneğin bir ilde 8 gazete varsa, dönüşümlü olarak her gün 2’şer gazetece çıkacak. Resmi ilan hakkına sahip olan tek gazete varsa, bu gazetenin haftada bir gün çıkması yeterli olacak. 

Resmi ilan yayınlama hakkını kazanmak için bekleme süresinde olan gazetelerin haftada 2 gün çıkması yeterli sayılacak. Resmi ilan kesme cezaları ertelenecek. BİK’ten borç alan basın mensupları borç taksitlerini erteleyebilecek. Alınan kararlar 30 Haziran’a kadar geçerli olacak. BİK bu süreyi 6 ay daha uzatabilecek.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158