CHP'den Salda Gölü tepkisi

CHP'den Salda Gölü tepkisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, "1. Derece Doğal Sit alanında ne inşaat yapabilirsiniz, ne kum alabilirsiniz, ne de buralara hafriyat boşaltabilirsiniz” dedi.

Dünya yeni tip koronavirüs ile mücadele ederken, Salda Gölü kıyısında inşaat çalışmaları başladı. 

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, dünyanın sayılı özel turizm bölgelerinden Salda Gölü'nün beyaz kumlarının iş makinalarıyla taşınmaya başlama görüntülerinin kendilerine ulaşması üzerine “Kamyonlarla, iş makinalarıyla girdiğiniz o beyaz kumlar, tarihi 3.7 milyar yıl öncesine dayanan, canlı organizmalar... Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sarayın 'Millet Bahçesi' emrini yerine getirmek için cinayet işliyor." açıklamasını yaptı. 

Karaca, "Çıplak ayakla dahi basılmaması gereken Salda'nın beyaz kumlarında hafriyat kamyonlarının ne işi var?!" diye sordu. 

Salda sürecini en başından beri yakından takip ettiklerini belirten Karaca, “Doğal Sit alanı statüsü taşıyan alanda, o güzelim beyaz kumlarda inşaat faaliyetinde bulunuluyor. 1. Derece Doğal Sit alanında ne inşaat yapabilirsiniz, ne kum alabilirsiniz, ne de buralara hafriyat boşaltabilirsiniz” uyarısında bulunarak, yaşanan hukuksuzluğun altını çizdi.  

"BU BİR CİNAYETTİR" 
Karaca, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a "Geçen sene kesin lorunacak hassas alan olarak ilan edeceğinizi söylediğiniz alanda, bugün kamyon ve kepçelerle binlerce canlının yaşam alanına saldırılıyor. Sayın Bakan ya sizi kandırıyorlar ya da siz bu milleti kandırıyorsunuz. Salda siz inşaat yapasınız diye değil, koronavirüs tedbirleri gerekçesiyle ziyarete kapatıldı. Virüs sonrasında, yurttaşları bu manzarayla mı karşılamak istiyorsunuz? Çıplak ayakla dahi basılmaması gereken o beyaz kumları, kamyon ve kepçeler kirletiyor, binlerce yılda oluşan doğal ve özel kıyıları geri dönülmez şekilde yok ediyorsunuz" dedi ve “Derhal bu rezaleti durdurup, sorumluluklarınızı yerine getirin” çağrısında bulundu.(Yurt Gazetesi)

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2020, 12:46
YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158