CHP Kadın Kolları İl Başkanı Özdemir; Emek en kutsal değerdir

CHP Kadın Kolları İl Başkanı Özdemir; Emek en kutsal değerdir

Cumhuriyet Halk Partisi Aydın Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Özdemir, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü nedeni ile yayınladığı yazılı mesajda "Emek en kutsal değerdir" dedi.

1 Mayıs'ın aslında herkesinde bayramı olduğunu vurgulayan CHP Aydın Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe ÖZdemir; "Çünkü emek ve dayanışma, tüm insanların yaşamlarında var olan iki kavramdır" ifadelerini kullandı.

Bu yıl 1 Mayıs İşçi Emekçi ve Dayanışma Bayramını Kovit-19 salgını nedeniyle evlerde, balkonlarda kutlayacaklarını vurgulayan Özdemir şunları söyledi:

"Bu süreçte pek çok esnaf ve iş yeri zorunlu kepenk indirdi; işçi, emekçi işsiz kaldı. Salgın nedeniyle ekmek teknesi kapanan, işsiz gelirsiz kalan insanlara sahip çıkan sosyal devlet örneklerini dünyada görüyoruz.

Dünya “vatandaşlık maaşı” adı altında tüm vatandaşlara gelirine bakılmaksızın belirli miktarda maaş ödenmesini tartışırken, Türkiye'de ihtiyaç sahiplerinin "şartları karşılaması" halinde faydalanacağı destekler ya da cazip krediler konuşuluyor.

Türkiye'de güçlü bir sosyal devletin inşaası için önemi ve duyulan ihtiyacı hep dile getirdiğimiz Aile Sigortası'nın eksikliğinin yarattığı sorunları salgın krizi başladığı günden beri görüyoruz. CHP'nin güçlü sosyal devlet için ilk adım olarak gördüğü Aile Sigortası'nın önemini burada tekrar hatırlatmak istiyorum.Çünkü bugün, Aile Sigortası olsaydı güvencesiz ve yoksul vatandaş kalmayacaktı. Vatandaş; barınma, yeme, içme ve zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için asgari düzeyde bir destek alacaktı. Yani kadınların aile içindeki konumları ve aileleri güçlenecek, maddi imkansızlıklara dayalı aile içi şiddet azalacaktı; çocuklar daha mutlu olacaktı!

Hak, hukuk ve adaletin olduğu emeğin sömürülmediği, aydınlık bir dünya umuduyla bu zor süreçte gece gündüz yaşatmak için var gücüyle çalışan sağlık emekçilerinin ve tüm çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlu olsun."

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158