CHP’li Ekiz: Dünya Kız Çocukları Günü kutlu olsun

CHP’li Ekiz: Dünya Kız Çocukları Günü kutlu olsun
banner102

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Efeler İlçe Başkanı Özlem Ekiz, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

CHP Kadın Kolları Efeler İlçe Başkanı Özlem yayınladığı yazılı mesajında "Birleşmiş Milletler'in aldığı kararla 11 Ekim günü, tüm Dünya'da 2012 yılından bu yana "Dünya Kız Çocukları Günü" olarak kutlanıyor ve onların cinsiyet ayrımı üzerinden gördükleri eşitsizliğe ve temel haklarının verilmesi yönünde farkındalık yaratılıyor.

Ancak farkında olmak yetmez, toplumumuzun kanayan yarası olan ve çözüme kavuşturulması elzem olan bir durumdur." dedi ve şunları söyledi:

"Ülkemizde maalesef hala ayrımcılıkla kız çocukları ya okutulmuyor ya bugünkü iktidarın yakın olması sebebiyle tarikat okullarında yitip gitmelerine göz yumuluyor, Atatürk'ün çağdaş toplumundan çıkılarak Arap geleneği olan 'çocuk gelin' gibi çağdışı kavramlarla meşru gösterilmeye çalışılarak istismara uğramalarının önü açılıyor.

Kız çocuklarının diledikleri her alanda başarılı olabilecekleri konusunda özgüven kazanmaları, bize daha barışçıl, daha üretken bir dünya kazandıracaktır.

Onların her anlamda güçlenmesine destek olunması, düşüncelerini özgürce ifade etmelerine fırsat verilerek kendi potansiyellerini tanımalarının önünün açılması halinde, kız çocuklarına karşı ayrımcılık ve şiddet önlenecek, insan haklarından tam ve eşit şekilde faydalanmaları sağlanmış olacaktır.

Her anlamda eşit haklara sahip olacakları, diledikleri alanda başarılı olabilecekleri özgüveninin verildiği bir Türkiye vaadiyle "11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü" kutlu olsun."

banner16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER