CHP’li Özdemir: Yeter sesimizi duyun artık!

CHP’li Özdemir: Yeter sesimizi duyun artık!

Cumhuriyet Halk Partisi Aydın Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Özdemir, Kasım ayında yaşanan kadın cinayetlerini gündeme getirerek yetkilileri göreve çağırdı. Başkan Özdemir, “Kadının ve çocuğun şiddet gördüğü toplumun, geleceği de ölür. Geleceğimize, kadınlarımıza, evlatlarımıza sahip çıkalım. Yeter sesimizi duyun artık!” dedi.

CHP Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir, “Şiddet bir insanlık sorunu ve suçudur. Nasıl ve hangi nedenle çıkmış olduğuna bakmazsızın kabul edilmesi, sineye çekilmesi, ses çıkarılmaması düşünülemez, kabul edilemez." dedi sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kadına şiddet ülkemizin en önemli sorunlarının başında geliyor. Kasım ayında sadece son bir haftada ölen kadınlarımızın sayısının 13 olduğunu biliyor musunuz? 13 can. Kimisi eşi, kimisi sevgilisi, kimisi yakını tarafından hep bildiğimiz klasik bahanelerle katledildiler. Elif Yakın (24), Serpil Şahin (28), Cennet Tuğba Tokbaş (22), Tülay Sivil (38), H.Z. (72), Serap Özkan (44), Saadet Korkmaz (37), Emine P. (73), Çilem Kılıç (23), Melihat Tuncel (53), Nergüzel Kocabıyık (50), Makbule Sarı (74), Hafize Günakın (39) Bu kadınlar sadece birer sayı değil; onlar anne, abla, teyze; onlar bizim insanımız, onlar biziz” 

Bu vahşete nasıl seyirci kalabiliyorsunuz? Daha kaç kadınımızı yitireceğiz? ‘Bana küfretti. Tabancayı çıkarıp ateş ettim’ ‘Kıskandım ben de o yüzden çocuklarımın gözü önünde karımı öldürdüm’ diyen canileri nasıl görmezden gelirsiniz? Kadınlar mutsuz, huzursuz. Hiçbir kadın ne evinde ne de sokakta rahat değil. Çünkü kendilerini güvende hissedemiyorlar. Kadınlar ölmek istemiyor. Kadınlara ses, nefes, can olun. Hep söylüyoruz ve sonuna kadar söyleyeceğiz İstanbul Sözleşmesi yaşatır! Hiç bir kadının şiddete, cinayete kurban gitmesini istemiyoruz. Caydırıcı yasalar uygulanmadıkça, erkek akıl, erkek yargı, erkek devlet anlayışı değişmedikçe, kadınları güçlendirici önlemler alınmadıkça şiddet önlenemeyecek! 6284 sayılı yasayı, İstanbul Sözleşmesi'ni uygulayın. Uygulayın ki kadınlarımıza umut olalım. Kadının ve çocuğun şiddet gördüğü toplumun, geleceği de ölür. Geleceğimize, kadınlarımıza, evlatlarımıza sahip çıkalım. Yeter sesimizi duyun artık!"

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER