Depremi AFAD tırında bire bir yaşadı

Depremi AFAD tırında bire bir yaşadı

Vatandaşlar tarafından büyük ilgi gören AFAD Tırında simüle edilen büyük depremleri vatandaşlar bire bir yaşadılar. Nazilli Atatürk Parkı'nın ön tarafında kurulan simülasyon TIR’ında büyük yıkımlara yol açan Düzce, Bingöl, İzmit ve 6,7 şiddetindeki Van depremini simülasyonunu yaşayan vatandaşlar korku dolu anlar yaşadı. 

Vatandaşlara depremde yapılması gerekenleri anlatan AFAD eğitim biriminde çalışan Alper Demir, gezici simülasyon Tırı'nda o anları yaşamak isteyen vatandaşlar önce neler yapmaları ve hangi tedbirleri almaları gerektiğini anlattı. Demir, deprem olduğunda vatandaşların merdivene yönelmemelerini sabit duran bir eşyaların yanına çök kapan yapıp deprem bittikten sonra merdivenlerin yıkılıp yıkılmadığını kontrol edip ondan sonra binayı terk etmeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. 

Bingöl, Van, Marmara depremi yaklaşık değerlerle simile ettiklerini belirten Demir,  "Buradaki amacımız okullardaki öğrencilerimizin, halkımızın, üniversite öğrencilerimizin deprem anında bilinçlendirmek. Deprem öncesini sonrasını sırasıyla uygulamalı bir şekilde anlatıp akılda kalıcı şekilde kısa dip notlarla onlara anlatmak. Evlerimizde eşyaları mutlaka sabitlememiz gerektiğini, kütüphaneleri dolapları sabitlersek deprem anında yıkılmazlar. Daireleri satın alırken mutlaka, iskânı alınmış binalarda mı, zemin etüdü alınış mı bunlara bakın bunlar çok önemli” dedi.

Aile bireylerinin deprem öncesi yapması gereken hazırlıklardan bir tanesinin de, aile planı olduğunu söyleyen Demir, ”Deprem de aile planı hazırlayın. Dışarıda bir markette iseniz ailenizle böyle afet durumlarında bir toplanma yeri belirleyin. Bir deprem yaşadınız aile büyüklerinden kimi arayacaksınız, kimin evinde toplanacaksınız, gündüz bir deprem yaşandı çocuğumuz okuldaydı nereye gelecek bu planları yapmak çok önemli. Öğretmenlerimize anlattığımız konulardan biri de şu çocukları tek başına evlerine göndermeyin okulun bahçesinde toplayın hepsi geldi mi ve daha sonrasında çocukları mutlaka aile bireylerine teslim edin. Aile bireyleri gelmediyse emniyete teslim edin” dedi.

Depremde daha çok cam kırıkları yaralanmaları olduğunu da sözlerine ekleyen Demir, ”Deprem sırasında birbirinize koşmayın, bağrışmayın, balkonlara ve  pencerelere  gitmeyin. Çünkü deprem sırasında binamız yıkılmayacak muhtemelen ancak camlar kırılabiliyor ve bu cam kırıkları bize zarar verebiliyor. 1999’da  7.2 büyüklüğündeki depremde hastanelerin resmi rakamına göre net yüzde 2 insanlar bir yerlerini keserek yaralanmışlar” diyerek uyardı.

Afet çantamızın içinde olması gerekenleri ve önemini anlatan Demir, afet çantasının arabanızda hazır bekletmeniz gerektiğini vurgulayıp "İçine pilli radyo koyun, el feneri, ilk yardım çantası, acil durumda kullanmamız gereken ilaçlarınızın listesini koyun. İnsanlar panik anlarında kronik bir rahatsızlığı varsa kullandığı ilacın ismini hatırlayamıyor. Bu ilaç listelerini bize verirlerse en azından biz temin edebiliriz. Afet sonrası cep telefonları çekmiyor bizden haber alabilmeleri için radyo bu yüzden çok önemli” dedi.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158