Ebeler Haftası kutlu olsun!

Ebeler Haftası kutlu olsun!

Ebelik, tarihin en eski mesleklerinden biri anımsatmasanı yapan Aydın Tabip Odası yönetimi, Ebeler Haftası nedeni ile bir mesaj yayınladı. Mesajda; "sağlıklı birey, aile ve toplumun oluşmasında çok önemli bir yere sahiptir. Ebeler; toplumun sağlık danışmanlarıdır" ifadeleri kullanıldı.

Ebelerimiz, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemde anneye ve bebeklere bakım hizmetleri verdiği anımsatılan AYdın Tabip Odası'nın Emeler Haftası açıklamasında şöyle denildi:

"Bu görevlerini yurdumuzun dört bir yanında ve en zorlu koşullarda yerine getirmektedirler. Bu çalışmaları ile özellikle son yıllarda anne ve bebek ölüm oranlarının düşürülmesinde rolleri büyüktür.
Oysa ülkemizde ebelik mesleğinin önemi yeterince anlaşılamamış ve mesleklerini çok daha iyi yapabilmeleri için gerekli koşulların hayata geçirilmesinde geç kalınmıştır. Bu nedenle, ebelerimiz ile ilgili aşağıdaki düzenlemelerin acilen hayata geçirilmesi gerekmektedir:
* Ebelik yasasının çıkarılması,
* Çalışma ortamlarının ve koşullarının iyileştirilmesi,
* Yedi gün ve 24 saat hizmet sunumları dikkate alınarak gelir düzeylerinin iyileştirilmesi,
* Aldıkları eğitime uygun olmayan ve görev tanımlarının dışındaki birimlerde ve pozisyonlarda çalıştırılmamaları (yoğun bakım üniteleri, cerrahi ve dâhiliye klinikleri ve tıbbi sekreterlik vb.),
* Hizmet içi eğitim programlar ile ebelerin doğum öncesi, doğum, doğum ve doğum sonrası bakım hizmetlerinde güçlendirilmeleri ve etkinliğinin artırılması,
* Ebelik öğrencilerinin uygulama yapmalarını engelleyen sigorta ve staj ücreti ödemelerine yönelik sorunların çözümlenmesi gerekmektedir.
  Aydın Tabip Odası olarak sağlık hizmetinin bir ekip hizmeti olduğunun bilinci ile sağlık ekibimizin değerli üyeleri olan ebelerimizin ‘Ebelik Haftası’nı kutluyoruz.
Tüm sağlık çalışanları gibi ebelerimiz de dünyada ve ülkemizde görülen covid 19 salgını ile canla başla mücadele etmekte görevlerini eksiksiz yapmaktadırlar. Bu sıkıntılı dönemde ebelerimizin korunması için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.
 Aydın Tabip Odası olarak sağlık hizmetinin bir ekip hizmeti olduğunun bilinci ile sağlık ekibimizin değerli üyeleri olan ebelerimizin ‘Ebelik Haftası’nı kutluyor Salgından etkilenmemelerini diliyoruz"

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158