Efeler Belediyesi 3 ay kira almayacak

Efeler Belediyesi 3 ay kira almayacak

Meclis'ten esnafa nefes aldıracak karar Meclis'ten esnafa nefes aldıracak karar

Efeler Belediye Meclisi, salgınla mücadele kapsamında, belediye mülkiyetindeki taşınmazlarda faaliyet gösteren esnaftan 3 aylık kira bedellerinin tahakkukunun iptalini kararlaştırdı. Başkan Atay’ın önerisiyle, işgaliye bedelleri için de aynı doğrultuda karar alındı.

Efeler Belediye Meclisi’nin Nisan ayı ikinci toplantısı, Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın başkanlığında yapıldı.

Belediye hizmet binasında gerçekleştirilen toplantıda, ihtisas komisyonlarından genel kurula havale edilen 10 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Gündeme geçmeden önce Başkan Atay ile belediye meclis üyeleri Ahmet Ertürk, İsmail Hakkı Gül ve İsmail Hakkı Eser, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla açıklamada bulundu.

Toplantıda en dikkati çeken madde, belediye mülkiyetindeki taşınmazlarda faaliyet gösterirken, salgın nedeniyle faaliyette bulunamayan esnafla ilgili alınan karar oldu.

Oybirliğiyle kabul edilen madde kapsamında, belediye taşınmazlarında kiracı olarak bulunan 54 esnaftan geçen aralık, ocak ve şubat aylarına ilişkin 3 aylık kira bedellerinin tahakkukunun iptal edilmesi, peşin yatırılan kira bedellerinin ise Mart 2021 tarihinden sonraki kira bedellerine mahsup edilmesi kararlaştırıldı. Başkan Atay’ın önerisiyle, maddeye, işgaliye bedelleri de ilave edildi.

Toplantıda, oto galerileriyle ilgili Esnaf ve Pazar Komisyonu raporu da kabul edildi. Buna göre, Otonomi Aydın Galericiler Sitesi’nde boş dükkân olmamasından dolayı, talepler göz önünde bulundurularak, birinci, ikinci ve üçüncü sanayi siteleri ile akaryakıt istasyonları içindeki oto galerilerin faaliyetlerine izin verilmesi, yeni bir galericiler sitesi kurulunca söz konusu adreslerdeki ruhsatların iptal edilmesi kararlaştırıldı.

Gündem maddelerinin tamamlanmasının ardından söz alan İYİ Partili üye Turgay Akgüller, toplantıya 5 – 6 kez üst üste katılmayan üyeler olduğunu belirterek, “Tüzük ne emrediyor, kurallar neyi gerektiriyorsa yapalım diye düşünüyorum” dedi.

Akgüller’e yanıt veren Atay, “Meclis Başkanı olarak, belediye başkanı olarak seçilmiş arkadaşların görev yapmak amacıyla seçildiğini düşünüyorum. Gelmeyen arkadaşlarımızın, sabah, buraya gelip de, komisyona katılıp da meclis toplantısına katılma nezaketini göstermeyen arkadaşlarımızın takdirini de Efeler halkına sunuyorum. 6 -7 seferdir gelmeyen arkadaşların takdirini Efeler halkına sunuyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158