Eğitim-İş Aydın Şube Başkanı Özdemir: Güvenlik soruşturması değil, fişleme mekanizması

Eğitim-İş Aydın Şube Başkanı Özdemir: Güvenlik soruşturması değil, fişleme mekanizması

Eğitim İş Aydın Şube Başkanı Şaban Özdemir TBMM’de kabul edilen Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi’ne sert tepki gösterdi. Özdemir; "Güvenlik soruşturması değil, yandaş olmayanı fişleme mekanizması" dedi.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Arşiv araştırması kapsamında statüsü, çalıştırma şekline bakılmaksızın ilk kez veya yeniden memuriyete atanacaklar hakkında kişinin adli sicil kaydına, araması, hakkında kısıtlama ya da mahkeme kararı, memurluktan çıkarma cezası olup olmadığına bakılacak. Güvenlik soruşturması ise kişinin; görevin gerektirdiği niteliklerle ilgili kolluk kuvvetlerindeki verilere, yabancı devlet kurumları ve yabancılarla ilişiğini, terör örgütleri veya suç işlemek amacıyla kurulan örgütlerle eylem birliği, irtibat ve iltisak içinde olup olmadığını kapsayacak.

Kamuda görev yapacak öğretmenleri de ilgilendiren kanuna Eğitim İş Aydın İl Başkanı Şaban Özdemir’den tepki geldi. Kanunla öğretmenlerin filtreleneceğini iddia eden Özdemir “İstihdam edilmeyi bekleyen yurttaşlar hakkında istihbari bilgiler saçılacak, kişisel bilgi gizliliğine dair yasaların çiğneneceği bir zemin hazırlanacak, insanlar hüküm giymediği, haklarında somutlaştırılmamış iddialar nedeniyle dahi kadro haklarından alıkoyulabilecektir” dedi ve şu ifadeleri kullandı:

"Hak ve özgürlüklerin her zaman savunucusu olan Eğitim-İş olarak altını çiziyoruz:

Meclis'ten geçirilişinden içeriğine kadar baştan aşağıya hukuksuz olan bu düzenlemenin eğitim alanında yol açacağı hiçbir tahribata karşı asla sessiz kalmayacağız! Dünyanın en saygın mesleklerinden olan öğretmenliği yapmak için parıldayan gözlerle bekleyen insanları bu fişlemenize kurban etmeyecek, yaşatacağınız her mağduriyet için tüm hukuki yolları usanmadan aşındıracağız! Düzenleme nedeniyle yaşanacak her rezalet ile ilgili kamuoyunu en etkili biçimde bilgilendirecek, vahim olayların unutulmamasını sağlayacağız! Tarih boyunca insanlık onuruna aykırı olan her uygulama, onu var eden elleri rezil etmiştir."

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158