Eğitim-İş Şube Sereteri Akdeniz'den Kadın Hakları günü mesajı

Eğitim-İş Şube Sereteri Akdeniz'den Kadın Hakları günü mesajı

5 Aralık Kadın Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan Eğitim-İş Aydın Şube Sekreteri Funda Akdeniz, günümüzde kadınların siyasetteki görünmezliği sebebiyle kadın sorunlarının da çözüme kavuşmadığını belirtti.       
5 Aralık 1934 Kadın Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Eğitim-İş Aydın Şube Sekreteri Funda Akdeniz, 86 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesini gururla kutladıklarını ifade ederek; “Atatürk'ün önderliğinde kurulan Cumhuriyet ile toplumsal yaşamın her alanında eşitliği amaçlayan köklü değişiklikler gerçekleştirilmiş, lâiklik ilkesi yaşama geçirilerek demokratikleşme sürecine hız kazandırılmıştır. Büyük Önderimiz Atatürk, ulusun güçlü kılınması için, kadınının toplumsal konumunun yükseltilmesi gerektiğine inanmıştır. 5 Aralık 1934 tarihi, Avrupa'daki pek çok ülkeden önce, Atatürk’ün kadınların siyasal, sosyal ve kültürel haklarda erkeklerle eşit haklara sahip olması için attığı önemli bir adımın, kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanındığı tarihtir. Kadınlara dönemin koşullarına göre çağdaş ve ileri boyutta önemli haklar sağlanmış olması, Cumhuriyet'in en büyük başarılarındandır” dedi.

“KADINLARIN GÜÇ KAZANDIRACAĞI KUŞKUSUZDUR”
Birçok Avrupa ülkesinden daha önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesine rağmen günümüz siyasetinde kadınların görünmez olduğunu ifade eden Akdeniz şunları söyledi:

“Üstelik birçok Avrupa ülkesinden daha önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilen ülkemizde, ne yazık ki bu hak tam anlamıyla fiiliyata geçememiştir. Bunun en önemli göstergelerinden birisi TBMM'deki kadın vekillerin azlığıdır. Türkiye nüfusunun yüzde 50’sini oluşturan kadınların yetki paylaşımı ve karar alma süreçlerine katılımı büyük önem taşımaktadır. Ancak kadınların siyasetteki “görünmezliği”, hem Meclis’te hem de yerel yönetimlerde kadın sorunlarını görmezden gelen politikaların üretilmesine neden olmaktadır. Kadınlar, ülkenin geleceğinin belirlenmesinde ve gelişme yolunda atılacak tüm adımlarda görev almalı ve ülke yönetiminde daha fazla söz sahibi olmalıdırlar. Kadınların siyaset ve yönetim kademelerindeki temsil oranlarının yükselmesi ve siyasal yaşamdaki etkinliklerinin artmasının, ülkemize güç kazandıracağı kuşkusuzdur. Eğitim-İş olarak Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 86. yıldönümünü kutluyor, kadınlara bu aydınlık yolu açan, kadın haklarının en büyük savunucusu Atatürk’ü sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz” 

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158