Emekli-Sen kuruluş yıldönümünü kutladı

Emekli-Sen kuruluş yıldönümünü kutladı

DİSK’e bağlı Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) resmi olarak kuruluşunun ikinci yılını Atatürk anıtına çelenk koyarak kutlar. Burada yapılan konuşmada Emekli-Sen’in Türkiye’de emeklilerin temsilcisi ve 13 milyon emeklinin sesi olduğu vurgulandı.
Emekli-Sen’in 1995 yılından bu yana emeklilerin sendikal hakları olduğuna yönelik mücadelenin bundan iki yıl önce resmi olarak kuruluşunu gerçekleştirebildiğinin altını çizen Aydın Şube Başkanı Uğur Önal, “Sendikal haklar ülkelerin ve devletlerin keyfiyetine ve işçilerine bir lütuf gibi gösterilmesine engel olunmak amacıyla uluslararası anlaşmalar tarafından güvence altına alınmış ve Türkiye’de bu anlaşmaları imzalayarak taraf olmuştur. Ancak, söz konusu olan 13 milyon emeklinin örgütlenmesi olduğunda sayısız kez bu hakkımız yok sayılmış ve sendikamız kapatılmıştır. Biz ise bu hukuksuz muameleye rağmen her defasında daha güçlü ve daha örgütlü bir şekilde yeniden kurulduk.
Emekli-Sen’in defalarca artık rahatlıkla baskı ve yıldırma politikası olarak tanımlayabileceğimiz kapatılma serüveni bizlere sendikal hakların ülkemizde pamuk ipliğine bağlı olduğunu ve iktidarların iki dudağının arasına baktığını kanıtlamaktan başka bir şey göstermiyor.
Ülkemizde işçi sınıfının örgütlenmesi ve emeklilerin de bu hak mücadelesinde yer almasında hem iktidarlar hem de kurulu düzen sahipleri büyük çekince duyuyor. Duymaya devam etsinler; çünkü, biz ikinci yılımızı bir önceki yıldan daha büyük, daha güçlü ve daha inatçı bir şekilde kutluyoruz! Yılmadık, yılmıyoruz ve yılmayacağız!
Emekli-Sen olarak emeklilerin ücret ve hakça yaşam taleplerinin haklı olduğunu bilmek bizi her zaman daha güçlü ve daha kararlı yapmıştır. Ancak; özellikle son bir yılda yaşadıklarımız emeklilerin mücadelesinin ne kadar gerekli ve ne kadar isabetli olduğunun bir göstergesi olarak görülebilir:
Emekli-Sen varsa emekliler toplumun ve çalışma yaşamının dışına itilemez ve yalnızlığa mahkum edilemez!” dedi.
İktidarın herkesi terörist ilan eder tutumunun ve yaptırımlarının yıldıramayacağının altını çizen Önal;  “İstiyorlar ki her olumsuzluk ve her hak gaspında susalım ve ses çıkarmayalım. Son birkaç aydır görüyoruz ki en yaşlısından en gencine Türkiye artık iktidarın çizmiş olduğu kalıplara sığmamaktadır, sığmayacaktır! Emekli-Sen ikinci yılında hem gençlerle hem de işçi ve emekçilerle yan yana mücadele etmekten büyük bir onur ve gurur duymaktadır!” ifadelerini kullanarak şunları söyledi:
“• Emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret almanın,
• Emekli ücretlerinin sadece enflasyona endeksli değil; milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlenmesinin,
• Emekli ücretleri arasındaki farklılıkların giderilmesi için acilen bir intibak yasasının hayata geçirilmesinin,
• Emeklilikte yaşa takılanlar adı altında yaratılan sorunun bir an önce eşitlikçi bir biçimde çözüme kavuşturulmasının,
• Sağlık hizmetlerinde katkı payının kaldırılmasının ve kamusal sağlık hizmetinin sağlanmasının,
• Emeklilikte yaşayabileceğimiz güvenli çevre şartlarının oluşturulmasının,
• Toplumla ilişkilerimizin sürdürülebilirliğinin sağlanmasının,
• Bizleri ilgilendiren her türlü politikanın hazırlanma sürecine aktif olarak katılmanın ve
• Tüm bunlar için toplu sözleşmeli sendikal hakkımızın tanınmasının mücadelesini veriyoruz.
Taleplerimiz açık ve nettir!
Baskılar ve yıldırma politikalarının karşısında yılgınlık değil direniş göstermek üzere yıllardır sürdüğümüz mücadelemizin bayrağını daha da yükseltmek için tüm inancımızla yolumuza devam ediyoruz.
Biliyoruz ki bizim geçmişimiz ne iki yıl önce Ankara Valiliği’ne verdiğimiz kuruluş dilekçemize dayanır ne de 1995 yılına dayanır. Bizim tarihimiz Anadolu toprakları kadar eski ve dünyanın dört bir yanındaki emek mücadelesiyle birlikte ilerlemektedir. Sendikal hak ve özgürlüklerin engellenme çabası da aynı şekilde bu tarih kadar derine inmektedir. Geldiğimiz noktada; bir an olsun yılgınlığa düşmeden ve gücümüzü kaybetmeden, aksine örgütlülüğümüzü ve gücümüzü artırarak mücadelemizi sürdürme kararlılığında olduğumuzu ilan ediyoruz!”

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158