Endemik Çan Çiçeği, tür eylem planı içine alındı

Endemik Çan Çiçeği, tür eylem planı içine alındı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın stratejik hedefleri kapsamında 2018 Yılı içinde seçilen 16 tür arasına giren Aydın’ın Tüylü (Yakalı) Çan Çiçeği, Tür Eylem Planı içine alındı.

Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü, Aydın Şube Müdürlüğü ve Celal BAYAR Üniversitesi arasında yapılan Protokol ile ortaklaşa yapılan çalışmalar neticesinde Tür Eylem Planı hazırlanan Çan Çiçeği Çalıştayı, Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) Şubesi’nde yapıldı. Aydın Vali Yardımcısı Dr. Ömer Faruk Günay, 4. Bölge Müdür Yardımcısı M. İbrahim Çolak, Aydın Şube Müdürü Özcan Mersin, Kamu Kurumlarının, Yerel Yönetimlerin, Üniversitelerin ve EKODOSD temsilcilerinin katıldığı çalıştayda, Doç. Dr. Emine Alçıtepe ve DKMP’den İstemihan Kahraman, Çan Çiçeği ve yapılan çalışmalarla ilgili sunum gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen çalıştayda Kamu kurumlarının, Yerel Yönetimlerin, Üniversitelerin, Özel Kurumların ve Sivil Toplum Örgütlerinin Çan Çiçeğinin korunması için birlikte işbirliği yapacakları vurgusu yapıldı.

“En önemli türlerden”

Türkiye’de Anadolu’nun batısında yayılış gösteren, habitatı Kuşadası Körfezinin kuzeyinden başlayarak Özdere kayalıkları, Selçuk Efes, St. Jean, Ortaklar, Kuşadası Kirazlı, Söke Akçakonak, Priene, Dilek Yarımadası Milli Parkı, Eskidoğanbey ve Karina’ya kadar uzanan endemik bitki, çana benzemesi nedeniyle uzun yıllardır Çan Çiçeği olarak adlandırılıyor. Mayıs ayında ilk çiçeklerini açmaya başladığını, baharla birlikte kaya ve duvar üstlerinde öbekler şeklinde görsel bir şölen sunduğunu belirten Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü; “Çan Çiçeği, dünyada yaygınlaşmaya başlayan botanik turizmi için önemli türler arasında yer alıyor. Ayrıca Çan Çiçeği’nin, Efes ve Priene antik kentlerinde olması da ayrı bir değer taşıyor. Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin Kırmızı Liste’sinde “Hassas (VU) kategorisinde yer alan Çan Çiçeği, korunması gereken en önemli türlerin başında geliyor” dedi.

Çalıştaydan sonra Celal Bayar Üniversitesi’nden Doç. Dr. Emine Alçıtepe’ye, Adnan Menderes Üniversitesi’nden Doç. Dr. Özkan Eren’e ve Doç. Dr. Yelda Emek’e, Aydın Vali Yardımcısı Dr. Ömer Faruk Günay ve 4. Bölge Müdür Yardımcısı M. İbrahim Çolak tarafından birer teşekkür plaketi takdim edildi.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158