Güzelçamlı'daki 250 yıllık ağaç kurtuldu

Güzelçamlı'daki 250 yıllık ağaç kurtuldu

Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı’da Meşeli Kuyu Mevkii’nde bulunan ve 18. asırdan kaldığı tahmin edilen Fraxinus angustifolia cinsi Dişbudak ağacının çöplüğe dönen çevresi düzenlendi, ağacı tehdit eden enerji hattının güzergahı değiştirildi. Doğaseverlerin başvurusu üzerine Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in talimatıyla anıtsal değeri bulunan ağacın korunması için çevresinde düzenleme yapılırken, yaş tespitin kesin olarak yapılması ve anıt ağaç statüsüne alınması için başvuruda bulunuldu.

Güzelçamlı’da Meşeli Kuyu Mevkii’nde bulunan ve 18. asırdan kaldığı tahmin edilen Dişbudak ağacının tespit edilmesinin ardından çalışmalar başlatan Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği(EKODOSD), Kuşadası Belediyesi’nin desteğiyle,  dişbudak ağacının anıt ağaç yapılması için yaş tespit çalışması yapılması için ilgili kuruluşlara başvurmuştu. Kuşadası EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “ Anıtsallık kriteri taşıyan ağaçlar içinde, en görkemli ve cazibesi olan Dişbudak ağacının başına gelmeyen kalmadı. Önce AYDEM tarafından ağacın yanından geçen elektrik direkleri değiştirilince, telleri engellediği gerekçesiyle ağaç sıkıntı içine girmişti. AYDEM’le ağacın durumu ve hassasiyetini belirterek, bir çözüm yolu bulunmasını istemiştik. AYDEM duyarlılık göstererek, elektrik tellerini ağacın bulunduğu alandan yer altından geçirerek ağaca zarar vermeden bir çözüm yolu bulmuştu “ dedi.

Ağacın çevresinin kendini bilmezler tarafından çöplüğe çevrildiğine dikkati çeken Sürücü, “ Daha sonraki aylarda, ağaca yakın alanlarda meydana gelen inşaatların molozları ve dışarıdan gelen evsel atıklar ağacın bulunduğu alana dökülmeye başlandı. Kuşadası Belediyesi tarafından ağacın altı temizlendi. Son olarak da, ağacın altı toprak dolgu yapılmaya başlanınca, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’e başvurduk. Verilen talimatla Fen İşleri Müdürlüğü tarafından, EKODOSD bilim danışmanı Prof. Dr. Hüseyin Cahit ŞAT’ın önerileri doğrultusunda ağacın tepe çapının izdüşümü baz alınarak, toprak dolgular tamamen temizlendi. Alana tekrar çöp, moloz vb. atıkların dökülmesini engellemek amacıyla, Fen İşleri Müdürlüğü tarafından beton bariyerlerle geçici olarak çevrildi. Kuşadası Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü tarafından, ağacın etrafında bir peyzaj düzenlemesi yapılarak, bilgilendirme tabelası asılacak “ diye konuştu.

Ağacın anıt ağaç statüsüne alınması ve tescil edilmesi için Kuşadası Belediyesi ile birlikte başvuruda bulunduklarını açıklayan Kuşadası EKODOSD Başkanı Sürücü, sözlerini şöyle sürdürdü: “  Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bağlı, Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğü’ne anıt ağaç statüsüne alınmasıyla ilgili tescil işlemlerinin yapılması için başvuru yaptık. Önümüzdeki günlerde uzmanlar gelerek inceleme yapacaklar. Kuşadası’nda tarihe tanıklık eden bu tür doğal miraslarını, hep birlikte korumak ve gelecek nesillere ulaştırmak zorundayız. Asırlardır ayakta kalan bu doğal değerlerin yerleşim yerlerinin içinde bulunması, yerli - yabancı misafirleri ve eğitim kurumlarında çocukların görebilmelerini ve ağaç sevgisi açısından farkındalık yaratmasını sağlayacaktır. Bu tür doğal değerlerin korunmasına yönelik çalışmalarımız devam edecektir. Konuya ilgi ve duyarlılık gösteren Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’e, Fen İşleri ve Park Bahçe Müdürlüklerine teşekkür ederiz “

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158