İYİ Partili Saran’dan Kadın Hakları Günü mesajı

İYİ Partili Saran’dan Kadın Hakları Günü mesajı

5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeni ile yazalı bir mesaj yayınlayan İYİ Parti Kadın Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Buket Saran, “Kadınlarımızın haklarını kullanılması için ekonomik ve kültürel düzeyinin “muassır medeniyetler” seviyesine getirilmesi gerekmektedir” dedi.

İYİ Partili kadınlar olarak Türk Kadınına Seçme ve seçilme hakkı veren Büyük Önder Atatürk’ü saygı ve minnetle andıklarını vurgulayan İYİ Parti Kadın Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Buket Saran, “Mustafa Kemal Atatürk, daha 1925'te Kastamonu'da yaptığı konuşmada: “Toplumu kalkındırmak istiyorsak, izlememiz gereken daha emin ve daha etkili bir yol vardır. O da Türk kadınını çalışmalarımıza ortak etmek, hayatımızı onunla birlikte yürütmek, kadının, bilimsel, toplumsal ve ekonomik hayatta erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve koruyucusu yapma yoludur.” diyerek genç Türkiye Cumhuriyetinde kadın-erkek eşitliği ilkesini hayata geçirmek istediğini açıkça dile getirmiştir” ifadelerini kulandı.

Saran yazılı açıklamasında 1935 yılında yapılan ilk seçimde on yedi kadın milletvekili Meclise girdiğini anımsatarak şunları söyledi:  
“Kadına seçme ve seçilme haklarının verilmesi, kadının özgür iradesi ile karar vermesinin yolunu açmaktır.  Oysa kadınlarımızın bir yandan bozulan ekonomik koşullarla mücadele ederken diğer yandan toplumsal baskılar sonucu çağdaş eğitimden yoksun kalması özgür iradesini kullanmasını engellemekte, dolayısı ile siyasi haklarını da kullanamamaktadır.
  
Kadının siyasal yaşama aktif katılımını sağlamak için öncelikle kadın-erkek eşitliği temel ilkesinin okul öncesi eğitimden başlayarak çocuklarımızın eğitim ve öğretim hayatında, arkasından toplumun tümünde, kurum ve kuruluşlarında fiili olarak hayata geçirilerek sağlanması ülkemizin ilerlemesi açısından zorunludur.
İYİ PARTİ, Genel Başkanının, genel başkan yardımcılarının, il ve ilçe başkanlarının bir kısmının kadın olduğu, genel merkezde, il ve ilçe teşkilatlarında kadın ve erkeğin eşit şekilde görev yaptığı bir partidir.
 
Türk kadınının siyasi haklardan ayrı değerlendirilmesi mümkün olmayan medeni haklarının bilincine varması için ülkemizin her yerinde çalışmalar yapıyoruz. Ancak hakların kullanılması için kadınımızın ekonomik ve kültürel düzeyinin “muassır medeniyetler” seviyesine getirilmesi gerekmektedir.

Ekonomik açıdan güçlenmeyen, hak ettiği çağdaş eğitimi almayan kadınlarımızın karşı karşıya kaldıkları toplumsal baskılar karşısında siyasal haklarını kullanması mümkün değildir. Partimiz kadına verdiği önemi, kadını güçlendirmek için ne gibi tedbirler alacağını parti programımızda belirtmiştir.

Bugün TBMM’de 101 kadın vekil ile temsil edilmekteyiz. Dünyada kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği ilk ülkelerden biri olmamıza rağmen kadın milletvekili sayısında dünyada 117. Sıradayız. 
Nüfusun yarısını oluşturan kadınların ülkemizin karar alma mekanizmalarında ve mecliste eşit sayıda yer almasını istiyoruz.”

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158