İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nden Kadın Hakları Günü mesajı

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nden Kadın Hakları Günü mesajı

5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeni ile yazılı bir açıklama yapan İzmir Gazeteciler Cemiyeti; demokratik bir toplumun oluşması ve refahı için kadınların desteklenmesi, eğitim, istihdam gibi konularda eşit imkanlara sahip olmasının şart olduğunun altını çizerek “Kadınların sosyal yaşamda geride kalmaması, her alanda söz sahibi olması gelişmiş bir toplumun en büyük göstergesidir.” denildi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nden yapılan açıklamada; “Millî Mücadele’den Cumhuriyet’e giden yolda Anadolu kadınlarının özverisi dünya tarihinde unutulmaz bir yer edinmiş, gururumuz olmuştur. Kadınlar Türkiye’de laikliğin ve Cumhuriyet’in en inanmış destekçileridir.” ifadeleri yer aldı ve açıklama şöyle devam etti:

“Mustafa Kemal Atatürk, yeni neslin yetişmesinde ve eğitilmesinde başat rolü bulunan kadınların, demokrasinin gereği toplumun ön saflarında, eşit haklara sahip olmasına büyük önem vermiştir. Bu doğrultuda çağdaş Türk kadının toplumdaki yerini yeniden tanımlamaya yönelik çalışmalar başlamıştır. Bu çalışmaların siyasal alandaki yansımaları neticesinde, Türk kadınına 3 Nisan 1930 tarihinde belediyelerde, 26 Ekim 1933'te köy ihtiyar heyeti ve muhtarlık seçimlerinde, 5 Aralık 1934'te ise TBMM’nde seçme ve seçilme hakkı kabul edilmiştir.

Ancak günümüzde, seçme ve seçilme hakkını pek çok Avrupa ülkesinden önce almış olan Türk kadınının, yerel yönetimlerde ve TBMM’de yeterli oranda yer bulamadığını görüyoruz. Ve ne yazık ki gerek aile içinde gerekse toplumda maruz kaldığı pek çok engelleme ve giderek artan şiddetin utancını yaşıyoruz.

Kadınlara yönelik her türlü engel ve şiddetin son bulduğu, eşit şartlarda ve özgürce yaşadığı günlerin geleceğine olan inançla 5 Aralık Kadın Hakları Günü’nü kutluyoruz. “

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158