İzmir’de İEF 89. kez kapılarını açtı

İzmir’de İEF 89. kez kapılarını açtı

İzmir Enternasyonel Fuarı (İEF) bu yıl 89’ncu kez kapılarını açıyor. Pandemi sebebiyle 4-8 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan İEF’nin açılış etkinliği gerçekleştirildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları da katıldı. Açılış programı İzmir Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun zeybek gösterisi ile başladı. Sinevizyon gösterimin ardından açılış konuşması için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer sahneye geldi. 

HER İZMİRLİ FUAR ZAMANI ÇOCUKSU BİR HEVESLE KOŞAR KÜLTÜRPARK’A
Açılış konuşmasını yapan Başkan Soyer, “Türkiye'nin ilk uluslararası fuarını 89. kez açmanın heyecanı içindeyiz. Bu sene pandemi nedeniyle bazı etkinliklerimizde kısıtlamalar olsa da fuarı yeniden açmanın gurunu yaşıyoruz. İzmir 1. Dünya Savaşı’nda emperyalizme karşı savaşan bir şehirdi. İzmir, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün tam bağımsız mücadelesinin ancak ekonomik anlamda gerçekleştireceğini söylediği şehirdir. İzmir, ‘Atatürk'ün siyasi ve askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar iktisadi zaferlerle taçlandırılmadığı sürece başarılı olamaz’ dediği şehirdir. Ancak fuar hiçbir zaman sadece ticari anlamlı bir fuar olmamıştır. 2'nci Dünya Savaşı esnasında dünyada yer yerinen oynarken birbiri ile savaş halindeki ülkeleri yan yana getirmiştir. Fuar yıllar geçtikçe diğer ülkelerle ticari ilişkilerini gelişmesi yönünde turizmin gelişmesinde önemli görevler üstlenmiştir. İzmir Fuarı, İzmirliler için büyük anıların ve büyük ilklere ev sahipliği yapmıştır. Fuar, uzaya giden ilk astronotun kıyafetinin sergilendiği yer oldu. Her sene usta oyuncuların oyunları ile tiyatro sevgisini fuarda kazandık. Her İzmirli fuar zamanı çocuksu bir hevesle koşar Kültürpark'a…” 

AKDENİZ KENTLERİNİN BİRLİKTELİĞİ ÇOK ÖNEMLİ 
Bu yıl fuarı Akdeniz teması ile yaptıklarını açıklayan Soyer, “Ülkemiz için bu kadar köklü bir öneme sahip İzmir Enternasyonal Fuarı'nı Akdeniz teması ile gerçekleştiriyoruz. Amacımı pandemi ile birlikte gelen ekonomik süreci birlikte atlatmaktır. İzmir tarihte Akdeniz'in en büyük liman kentlerinden biri olmuş. Göreve geldiğim de ilk yaptığım şey 6 Akdeniz kentine mektup yazmak oldu. İzmir'in bu çeşitliliğini daha da güçlendirmeyi hedefliyor, ekonomik ve kültürel olarak Akdeniz kentlerinin birlikteliğinin çok önemli olacağını söylüyoruz. Medeniyetlerin doğuşu Akdeniz'den başlar. Şehrimiz İzmir'de Akdeniz'in kalbinde yer alır. Akdeniz umut, coşku ve renk demek… Tüm bunlar İzmir demek” dedi. 

Fuar’da pandemiye karşı gerekli tüm tedbirlerin alındığını belirten Soyer, “İzmir Enternasyonal Fuarı'nın İzmir ve ülkemize iyi geleceğine inanıyoruz. 1990 yılından itibaren İzmir'in fuarlar kenti olmasında önemli emek harcayan İZFAŞ'a çok teşekkür ediyorum. İzmir'e böyle güzel bir alanı kazandıran Dr. Behçet Uz'a teşekkür ediyorum. İzmir Enternasyonal Fuarımız bir kardeşlik şöleni, bir demokrasi alanı, Akdeniz gibi sıcak ve eğlenceli” dedi. 

BAKAN PEKCAN: BU KÖKLÜ GELENEĞE ARA VERMEYE GÖNLÜMÜZ EL VERMEDİ 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, pandemi sürecine karşı İzmir Enternasyonal Fuarı’nın açılmasının büyük önem taşıdığını belirtti. Pekcan açıklamasında “küresel pandemi nedeniyle yaşanan tüm olumsuz şartlara rağmen bu köklü geleneğe ara vermeye gönlümüz el vermedi. Fuarımız bu yıl da alıştığımız güzelliklere sahne olacaktır. Bildiğiniz üzere bu güzide fuarımızı İzmir'in canlılığın yakışır şekilde mümkün olduğu ne güzel şekilde gerçekleştirilmesi için bakanlığımıza büyük sorumluluk düşmektedir. Biz de buna büyük önem veriyor. Bu kültürü geleceğe taşımak için büyük çaba sarf ediyoruz. Pandemi kaynaklı olarak diğer ülkelere ev sahipliği yapamadık. Ancak İzmir İş Günleri’ni yapmamıza pandemi engel olamadı. Bu süreci internete taşıdık. Bu sayeden birçok firmamızı yurt dışındaki isimler ve alanındaki uzman kişilere bir araya getirdik. İzmir İş Günleri kapsamında gerçekleştirildiğimiz forumu Akdeniz ülkelerinin bakanları da katıldı. Bölgesel ticaretin işbirliğinin arttırılması konumunda fikir alışverişinde bulunduk. İzmir'imizin bu süreçte ana çekim noktası olmasını önem arz etmekteydi” dedi. 
“HEDEFİMİZ İZMİR’İN BÜYÜK POTANSİYELİNİ DÜNYAYA GÖSTERMEK” 
İzmir’in ekonomik ve beşeri yönden bir cazibe merkezi olduğunu belirten Bakan Pekcan, “2019 yılında gerçekleştirdiği ihracat ile ihracatımızın lokomotifi olduğunu göstermiştir. Verilere göre İzmir'imiz ihracat desteği içinde yüzde 7,5 destek almıştır. İzmir ilimizde özel sektör kuruluşları ile devam eden 11 adet aktif uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesine yönelik projenin olması bizi mutlu etmektedir. Bilindiği üzere Türkiye, Akdeniz ticaretinde tarihten bu yana önemli bir yer taşımaktadır. Bu önem bugüne dek devam etmektedir.  Türkiye bugüne kadar olduğu gibi Akdeniz'deki ticaretin adil gelişmesi için çalışmaya devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti dünya ekonomisinin açılışının sembollerinden olan İzmir Enternasyonal Fuarı benimde dahil olmak üzere herkesin hayatında bir anıdır. Bu köklü geleneği devam ettirmek ve geleceğe aktarmak memnuniyet verici… Bu fuar uzun yıllar ülkemizin tanıtımına büyük hizmetlerde bulunmuştur. Hedefimiz İzmir'in büyük potansiyelini dünyaya göstermektir” dedi.

ÖZGENER: FUARIMIZ BİR İLKE İMZA ATIYOR 
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener Yaptığı konuşmada, fuarın açılması yönünde aldığı karar için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teşekkür etti. Özgener, “Bu yıl fuarımız bir ilke imza atıyor. Pandemi sürecinde açılan ilk fuar olarak bir ilki yaşıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımıza bu karar için çok teşekkür ederim. Ayrıca kendisine iş aleminin sorunlarını dinlemesinde ve çözüm arayışları için de çok teşekkür ediyorum. İzmir Enternasyonel Fuarı’nın manevi ağırlığı, pandeminin yükünü ağırlayacak güçtedir” dedi. 

BÖKE: DAHA GÜÇLÜ BİR KALKINMA İÇİN SOSYAL DEVLET KURMAYA İHTİYAÇ VAR 
CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke yaptığı açıklamada, “Bugün burada olamasa da heyecanımızı paylaşan genel başkanımızın başarı dileklerini iletmek istiyorum. İzmir Enternasyonal Fuar'ı hem aydınlık geleceği hem de başarıyı simgeliyor. Dünyanın ve ülkemizin aydınlık geleceği için İzmir Enternasyonal Fuar'ı olduğu önemden daha fazla önem taşıyor. Fuar’ın İzmir'de gerçekleşmesi tesadüf değil. İzmir demokrasi kavramının merkezi ve birlikte yaşamanın simgesi… Ekonomik krizden, pandemi krizine kadar yaşadığımız bu dönem bize birçok şey öğretiyor. Ya bu dönemde birleşerek yardımlaşarak hep birlikte daha güzel bir ekonomik dönem çıkartacağız ya da yoksulluğun olduğu bir karanlığa gömüleceğiz. Tercih atacağımız adımlara bağlı. Bugünden ister ekonomik kriz ister pandemi krizi olsun bugünün yaralarını saracak daha önemlisi geleceği değiştirecek adımlar atmaya ihtiyaç var. Daha güçlü bir kalkınma için güçlü bir sosyal devlet kurmaya ihtiyacımız var. İçinde doğduğumuz ailenin coğrafyanın kaderini belirlediği bir kaderden bahsetmiyorum. İzmir Enternasyonal Fuarı bu ilkelerin geleceğini tarif ediyor. Başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer ve emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

VALİ KÖŞGER: İZMİR FUARI BÖLGENİN CAN DAMARIDIR! 
İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “İzmir Enternasyonel Fuarı, İzmir ve Ege’nin can damarlarından biridir. Fuar, kentimizin sosyo-kültürel ve ekonomik olarak gelişmesinde aktif rol oynamaktadır. Fuarımız bu yıl içeriği ve kapsamı daraltılmış şekilde organize edilmek zorunda kalındı. Salgınla mücadelede devletimiz tüm kabiliyetlerini seferber etmektedir. Salgının olumsuz sonuçlarıyla mücadele etmek için büyük çaba gösteriyoruz. Böyle bir durumda moralleri yüksek tutmamız gerekiyor. Bu kapsamda İzmir Fuarı da faydalı olacaktır. Fuar organizasyonunun bu yılki Akdeniz temasını isabetli buluyorum. Denizlerimizin önemini bu kapsamda yeniden kavrayacağımıza inanıyorum. İzmir Fuarı’nın organize edilmesinde ve gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: Yurt Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2020, 01:01
YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158